Skocz do zawartości

Urodziny dziś

• CRUZ - zdjęcie

CRUZ (51)

• Crystal - zdjęcie

Crystal (26)

Reklama

Na Facebooku

Reklama

Aktualizacje statusu

• Zdjęcie
    rob

M Planck. tworca teorii kwantowej powiada ,, gdziekolwiek i jak daleko chcemy tylko spojrzec, pomiedzy religia i nauka nigdzie nie znajdziemy sprzecznosci, owszem przeciwnie w istotnych punktach znajdujemy pełną zgodnosc. Dla wierzacego Bóg jest na początku, dla fizyka zas na końcu wszystkich dociekań

Pokaż komentarze (4)
Wyświetl wszystkie aktualizacje

Najnowsze tematy

Tematy czytane w tej chwili:

Ostatnio na Facebooku

Zdjęcie

Dlaczego żydzi nie wierzą, że Jezus jest Mesjaszem?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 shindo

shindo

Znamy się już dobrze

• Forumowicz
  • 901 postów
  • Wyznanie:restoracjonizm,adwent.d.7

Napisano 02 maj 2012 - 13:18

Dlaczego żydzi nie uznają Jezusa za Mesjasza? Przecież na Jezusie wypełniło się tyle proroctw.

#2 rhundz

rhundz

Znamy się już dobrze

• Forumowicz
  • 6000 postów

Napisano 02 maj 2012 - 14:47

oni uważają, ze sie nie wypełniło.

#3 balon

balon

Znamy się już dobrze

• Forumowicz
  • 756 postów

Napisano 02 maj 2012 - 15:13

Dlaczego żydzi nie uznają Jezusa za Mesjasza? Przecież na Jezusie wypełniło się tyle proroctw.

Odpowiem: wielu żydów rozumuje z grubsza podobnie jak ja w tym poście:

http://watchtower-fo...est-chrystusem/

To co chrześcijanie nazywają "proroctwami ST o mesjaszu" w ST nie jest proroctwami a np wyrwanymi z kontekstu wersetami ST.

Za to prawdziwe proroctwa(tj te które były wypowiedziane jako proroctwa) są w większości niespełnione: nie ma na świecie pokoju,nadal jest głód etc.

I żydzi uważają(tu się z nimi zgadzam) że drugie przyjście Jezusa to taki wykręt od tych niespełnionych proroctw: nie spełnił jak żył,ale może drugi raz się pojawi i spełni.

Dlatego chrześcijaństwo najlepiej się rozpowszechniało wśród pogan nie znających dokładnie proroctw Starego Testamentu.

A znający te proroctwa żydzi nawet gdy w średniowieczu chrześcijanie próbowali ich przekabacić na chrześcijaństwo tym że żyd po nawróceniu otrzymywał pewne przywileje (a czasami mógł ocalić życie) generalnie odrzucali Jezusa.

Użytkownik balon edytował ten post 02 maj 2012 - 15:17

#4 Roszada

Roszada

Włodzimierz Bednarski tel. 600565148 www.wobroniewiary.cal.pl

• Forumowicz
  • 12581 postów
  • LocationGdańsk
  • Wyznanie:Katolik

Napisano 02 maj 2012 - 16:10

Shindo między innymi dlatego, że uważali iż większość proroctw wypełnia się wg Septuaginty, bo ten tekst cytuje NT.
Dlatego odrzucili Septuagintę ok. 90 r..
Oni zresztą mieli swoją interpretację, np. w Dn 7:13 odczytywali zbiorowo "Syna Człowieczego".
Zresztą w NT masz przykłady tego jakiego Mesjasza oczekiwali. Chcieli z niego zrobić króla, aby obalił Rzym. Nawet Dz 1:6 ukazują że Apostołowie tak to pojmowali początkowo.

Ignoruję posty: Atomka, Ateusza, Antykierata, ebeda, Gabriela, Gambita, Janka, Jacka, Leszarda, Magagelona, OnO, OttoKatz, PapierZ, Pharao29, Rykiwa, Sabekka, Wezyra i jeszcze kilku innych osób. Nie ma wśród nich kobiet.

#5 Quster

Quster

Znamy się już dobrze

• Forumowicz
  • 2920 postów
  • LocationPolska
  • Wyznanie:Chrześcijanin

Napisano 02 maj 2012 - 19:23

Dlaczego ?

Rom 11:1-36 bpd
"(1) Mówię zatem: Czy Bóg odtrącił swój lud? W żadnym razie. Przecież i ja jestem Izraelitą, z nasienia Abrahama, z plemienia Beniamina. (2) Nie odtrącił Bóg swojego ludu, który już uprzednio poznał. Albo czy nie wiecie, co Pismo mówi o Eliaszu, jak skarży się Bogu na Izraela: (3) Panie, Twoich proroków pozabijali, Twoje ołtarze poburzyli, zostałem tylko ja sam, lecz i mojej duszy szukają. (4) Co mu jednak mówi wyrocznia? Zostawiłem sobie siedem tysięcy ludzi, którzy nie zgięli kolana przed Baalem. (5) W taki sposób więc i w teraźniejszym czasie pozostaje resztka zgodnie z wyborem łaski. (6) Jeśli zaś dzięki łasce, to już nie z uczynków, bo inaczej łaska nie byłaby już łaską. (7) Cóż więc? (Otóż) Izrael nie otrzymał tego, czego poszukuje, jednak wybrani otrzymali; pozostali natomiast zostali dotknięci brakiem wrażliwości, (8) jak napisano: Dał im Bóg ducha odrętwienia, oczy, by nie widzieli, i uszy, by nie słyszeli — aż do dnia dzisiejszego. (9) A Dawid mówi: Niechaj ich stół stanie się im sidłem i pułapką, potrzaskiem i odpłatą; (10) niech ich oczy zostaną dotknięte zaćmieniem, aby nie widzieli, a ich grzbiet zegnij na zawsze. (11) Pytam zatem: Czy potknęli się, aby upaść? W żadnym razie. W ich potknięciu (jest) raczej zbawienie dla pogan, aby w nich wzbudzić zazdrość. (12) Jeśli zaś ich potknięcie (stało się) bogactwem świata, a ich porażka bogactwem pogan, to o ile bardziej ich pełnia? (13) Wam natomiast, poganom, mówię: Skoro ja już jestem apostołem pogan, szanuję moją posługę; (14) może w ten sposób wzbudzę zazdrość u moich według ciała i zbawię niektórych z nich. (15) Jeśli bowiem ich odrzucenie jest pojednaniem świata, to czym ich przyjęcie, jeśli nie życiem z martwych? (16) Jeśli zaś zaczyn jest święty, to i ciasto; a jeśli korzeń jest święty, to i gałęzie. (17) Jeśli natomiast niektóre z gałęzi zostały odłamane, a ty, będąc dziką oliwką, zostałeś między pozostałe wszczepiony i stałeś się uczestnikiem korzenia oraz tłuszczu drzewa oliwnego, (18) to nie wynoś się nad gałęzie; jeśli zaś się wynosisz, (to pamiętaj), że nie ty dźwigasz korzeń, lecz korzeń ciebie. (19) Powiesz jednak: Odłamane zostały gałęzie, abym ja mógł być wszczepiony. (20) Słusznie! Odłamane zostały z powodu niewiary, ty zaś pozostajesz dzięki wierze; nie wzbijaj się w pychę, ale raczej się bój. (21) Jeśli bowiem Bóg nie oszczędził gałęzi zgodnych z naturą, może nie oszczędzić i ciebie. (22) Zwróć więc uwagę na dobrotliwość i surowość Boga — z jednej strony surowość dla tych, którzy upadli, z drugiej zaś dobrotliwość Boga względem ciebie, jeśli pozostaniesz w tej dobrotliwości, w przeciwnym bowiem razie i ty będziesz odcięty. (23) Oni natomiast, jeśli nie będą pozostawali w niewierze, zostaną wszczepieni, gdyż Bóg ma moc wszczepić ich ponownie. (24) Bo jeżeli ty z natury przynależny do dzikiej oliwki zostałeś odcięty i wbrew naturze wszczepiony w szlachetne drzewo oliwne, o ile bardziej w swoją własną oliwkę będą wszczepieni ci, którzy odpowiadają jej naturze. (25) Nie chcę bowiem, bracia, abyście byli nieświadomi tej tajemnicy — żebyście nie mieli zbyt wysokiego mniemania o sobie — że niewrażliwość przyszła na część Izraela aż do (czasu), gdy wejdzie pełnia pogan, (26) i w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu Wybawiciel, odwróci bezbożności od Jakuba. (27) I to będzie moje z nimi przymierze, gdy zmażę ich grzechy. (28) Z jednej strony, co do ewangelii, są oni — ze względu na was — nieprzyjaciółmi, z drugiej zaś, co do wybrania, są umiłowanymi, ze względu na Ojców. (29) Dlatego że dary łaski i powołanie ze strony Boga są nieodwołalne. (30) Bo jak i wy niegdyś byliście nieposłuszni Bogu, a teraz — z powodu ich nieposłuszeństwa — dostąpiliście miłosierdzia, (31) tak i oni teraz — gdy wy dostępujecie miłosierdzia — są nieposłuszni, aby z kolei i oni mogli dostąpić miłosierdzia. (32) Bóg bowiem zniewolił wszystkich do nieposłuszeństwa, aby moc wszystkim okazać miłosierdzie. (33) O, głębio bogactwa, mądrości i poznania Boga! Jak niepojęte są Jego wyroki i nie wyśledzone Jego drogi! (34) Bo kto poznał zamysł Pana? Albo kto był Jego doradcą? (35) Albo kto pierwszy dał Jemu — i będzie mu odpłacone? (36) Gdyż z Niego i przez niego i dla Niego (jest) wszystko; Jemu chwała na wieki. Amen."

Dlatego ....

wystarczy czytać Biblię, a odpowiedz znajdziesz.

s_d91521d827233de59181498d79833235.gif                                  pre_1384803048__troll_300.jpg
 "Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"         "Semantyka języka jakim operujemy - określa granice naszego poznania"

Joh 17:11

"... OJCZE Święty, ustrzeż ich w IMIENIU Twym, które dałeś Mi (Synowi Bożemu) ..."

Syn posiada IMIĘ Ojca

#6 Profanka

Profanka

Znamy się już dobrze

• Forumowicz
  • 1202 postów

Napisano 03 maj 2012 - 11:38

To bardzo interesująca kwestia. Sama zauważyłam, że owe proroctwa niespecjalnie nimi są. Jeśli w taki sposób szukać proroctw w ST to można fantastyczne rzeczy wynaleźć. Istnienie Jezusa jako osoby wydaje mi się bezdyskusyjne. Ale mogę się mylić co do jego działalności tudzież namaszczenia. Niektóre Ewangelie są napisane tak, jakby celem ich napisania było udowodnienie, że Jezus Te proroctwa spełniał. Może ktoś coś więcej na ten temat napisze, bo ja jestem bardzo zapracowana i nie mam czasu na szukanie w Biblii. Bardzo mnie to interesuje. Może ktoś zapoda linki do stosownych opracowań. Please...
I poznacie prawde... co to jest prawda - Pilat

#7 balon

balon

Znamy się już dobrze

• Forumowicz
  • 756 postów

Napisano 03 maj 2012 - 12:56

Profanko masz racje: ja też takie wrażenie odniosłem jak czytałem Ewangelie.

Ewangeliści nie mogli napisać że np spełnił proroctwa o pokoju na świecie etc bo każdy by zobaczył że nie spełnił,dlatego wyszukali "proroctwa" w psalmach i innych księgach nie prorockich(w sensie przepowiadania przyszłości) i je na siłę dopasowali do Jezusa.

Ja kiedyś nie sprawdzałem tego,tj jaki jest kontekst tych proroctw "jezusowych" w ST. Teraz widzę jakimi to grubymi nićmi jest szyte.

To co zacytował Quster to (nieudolna)próba wyjaśnienia przez apostoła Pawła dlaczego Żydzi,rodacy mesjasza go nie chcą uznać.

#8 Roszada

Roszada

• Forumowicz
  • 12581 postów
  • LocationGdańsk

Napisano 03 maj 2012 - 13:28

To co zacytował Quster to (nieudolna)próba wyjaśnienia przez apostoła Pawła dlaczego Żydzi,rodacy mesjasza go nie chcą uznać.

Jeśli to "nieudolna" próba, to jaka byłaby "udolna"?

Ignoruję posty: Atomka, Ateusza, Antykierata, ebeda, Gabriela, Gambita, Janka, Jacka, Leszarda, Magagelona, OnO, OttoKatz, PapierZ, Pharao29, Rykiwa, Sabekka, Wezyra i jeszcze kilku innych osób. Nie ma wśród nich kobiet.

#9 balon

balon

Znamy się już dobrze

• Forumowicz
  • 756 postów

Napisano 03 maj 2012 - 15:10

Są sytuacje gdzie tylko nieudolne próby są możliwe.

#10 BladyJurek

BladyJurek

Nowy na forum

• Rozmówcy
  • 92 postów
  • LocationMała wieś

Napisano 26 lipiec 2012 - 08:56

Może Biblia to taka książka od Boga, ale do luźnej interpretacji podobnie jak np. piosenka? Jak posłuchamy jakiejś piosenki, to możemy zinterpretować ją na wiele sposobów i każdy sposób interpretacji jest dobry. To jest nasz odbiór i nasza interpretacja dostosowana do naszych myśli, odczuć, naszego życia. Może Bóg chciał, żeby też było tak z Biblią? Może tak czytali Biblię apostołowie, Jezus i inni ludzie? W tym sensie wszystkie wyrwane z kontekstu wersety o Jezusie się sprawdziły. Oczywiście potem pojawił się Paweł, który wszystko musiał zracjonalizować.

Żeby to jakoś udowodnić, to zacytuję rozmowę Szatana z Jezusem:
[Szatan] rzekł Mu: Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: Aniołom swoim rozkaże o tobie, a na rękach nosić cię będą byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień. Odrzekł mu Jezus: Ale jest napisane także: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego.

Szatan powołał się nie na proroctwo o Jezusie, ale na słowa Psalmu 91. W odpowiedzi Jezus mu cytuje prawo. Z koleji, jak faryzeusze cytowali Jezusowi prawo, że w sabat się nie pracuje, to Jezus na to, że przecież dobre rzeczy dla ludzi można robić w sabat (na żaden werset się nie powołał) i dalej pracował.

Użytkownik nibyja edytował ten post 26 lipiec 2012 - 08:57

#11 balon

balon

Znamy się już dobrze

• Forumowicz
  • 756 postów

Napisano 26 lipiec 2012 - 11:31

Apostołowe jeśli NT jest wiarygodny) to czytali Biblię tak jak im wygodnie, tj żeby wykazać że założyciel ich grupy jest mesjaszem i synem Boga.

Użytkownik balon edytował ten post 26 lipiec 2012 - 11:31

#12 gruby drab

gruby drab

Znamy się już dobrze

• Moderator
  • 7578 postów
  • Wyznanie:człowiek

Napisano 26 lipiec 2012 - 12:06

Dlaczego ?

(...)
Dlatego ....

wystarczy czytać Biblię, a odpowiedz znajdziesz.

No ale to jest punkt widzenia Polaka objetego pokojowym programem "Chrystus albo śmierć" tysiąc lat temu :)

Jaka byłaby odpowiedź Żyda:

wystarczy czytać "prawdziwe" księgi, a nie podróbki czyli Tora, Beniim, Ketubim, Miszna, Talmud, Gemara i Kabała, tam nic nie ma o Jezusie Chrystusie zatem Nowy Testament to tylko wymysł chrześcijańskiej sekty.

Myślę, że to jest prawdziwsza odpowiedź, która jest religioznawczym faktem. Te dwie religie nie są kompatybilne. Najeżdzanie na Żydów i wypominanie im jak to odeszli od prawa i byli źli jest niczym przy tym jaki popis dali chrześcijanie.

Możesz cytować im dziesiątki wersetów z nowego testamentu, a oni zgaszą to jednym słowem - pożoga.
I jest to dowód dla nich na to, że Jahwe nie miał nic wspólnego z grupą uznającą samozwańczego mesjasza, ponieważ judaizm wyraża swoją ideę mesjanizmu tylko poprzez ogólnośwatowy pokój, a Jezus przyniósł miecz, pożogę, krucjaty, zamieszanie z poplątaniem, hańbę, nawracanie.

Cytowanie biblii jest w tym wypadku bezsensowne, to nie jest prawdziwa odpowiedz, to interpretacja czyjegoś zachowania przez chrześcijanina, to jest tym samy co cytowanie żydowskich ksiąg przez żyda udowadniającego dlaczego Jahwe pozbawił mądrości resztę świata :)

Z punktu widzenia religijnego problem jest nierozwiązywalny. Obydwie strony musiałyby założyć na chwilę, że ich księgi są napisane przez ludzi, zweryfikować wywołującą to sytuację, spojrzeć z dystansem na Ziemię, planetę, kosmos, ludzkie zagrożenia i konieczność jednokierunkowego działania na potrzeby dobra ludzkości i przejść po ludzku do redukcji zabobonu, który jest hamujący, nierozwojowy, nie wnosi żadnych praktycznych elementów w życie ludzkie, gdyż znajduje się jedynie w obszarze polemiki abstrakcyjnej, o niczym. Temat dotyczy również muzłumanów czy innych wyznawców egzotycznych religii. Po takiej analizie spodziewałbym się kolejnego skoku cywilizacyjnego. Historia nie raz pokazała, że tak się właśnie dzieje.

Dzisiaj czytałem o banku nasion w Norwegii, mamy około 65% zgromadzonych roślin spożywczych. Zakłada się ewentualną katastrofę ogólnoziemską z przyczyn wszelakich i mądrość nakazuje podjąć racjonalne działania na rzecz naszych dzieci. Jedni zbierają nasiona inni walą głową w ścianę płaczu, posadzkę meczetu czy wznoszą ręcę w celu porwania do nieba, fajnie. Jednak gdy coś się zdarzy, oby nie i nigdy, to każdy z wierzących pomodli się do Norwegii :)

Zatem żydzi nie wierzą w mesjasza, bo on w razie ogólnej wpadki nie da nasion, a chrześcijanie nie wierzą w judaizm z tej samej przyczyny, muzłumanie są przekonani, że ani Jahwe, ani Jezus też ich nie ochroni, za to Allah pomimo, że nie kazał im zakładać banków żywności, to stworzył im instynkt przetrwania nakazujący za wszelką cenę zdobyć paszport UE :)

Życie zweryfikuje prędzej czy później wszystkich mesjaszy.

Z twarzą mokrą od deszczu przeziębnięty zmęczony

Od złych rzeczy na dole jesteś mgłą oddzielony

Tu

#13 Roszada

Roszada

• Forumowicz
  • 12581 postów
  • LocationGdańsk

Napisano 26 lipiec 2012 - 12:17

Apostołowe jeśli NT jest wiarygodny) to czytali Biblię tak jak im wygodnie, tj żeby wykazać że założyciel ich grupy jest mesjaszem i synem Boga.

Nie jak wygodne, ale jak dopuszczała wtedy egzegeza Pisma. Sam wiesz że różnie interpretowano Biblię.
Były różne szkoły: esseńczyków, faryzeuszów, sadokitów, saduceuszów, a nawet wśród faryzeuszów też była szkoła Szammaja i szkoła Hilela, które różniły się w interpretacji.
Również Żydzi aleksandryjscy z Filonem na czele róznie (często alegorycznie) tłumaczyli pewne fragmenty Biblii.

#14 gruby drab

gruby drab

Znamy się już dobrze

• Moderator
  • 7578 postów
  • Wyznanie:człowiek

Napisano 26 lipiec 2012 - 12:22

Nie jak wygodne, ale jak dopuszczała wtedy egzegeza Pisma. Sam wiesz że różnie interpretowano Biblię.
Były różne szkoły: esseńczyków, faryzeuszów, sadokitów, saduceuszów, a nawet wśród faryzeuszów też była szkoła Szammaja i szkoła Hilela, które różniły się w interpretacji.
Również Żydzi aleksandryjscy z Filonem na czele róznie (często alegorycznie) tłumaczyli pewne fragmenty Biblii.

Hipotetyczny marsjanin nigdy w życiu by nie zrozumiał o co im wszystkim chodzi :)

Z twarzą mokrą od deszczu przeziębnięty zmęczony

Od złych rzeczy na dole jesteś mgłą oddzielony

Tu

#15 Oskar

Oskar

Znamy się już dobrze

• Forumowicz
  • 4952 postów
  • Locationwszędzie blisko
  • Wyznanie:Babilon Wielki

Napisano 16 czerwiec 2013 - 21:11

A dlaczego mieliby uznawać...? To zostało również przepowiedziane, że będą nieczuli

i ślepi, że go zabiją...etc. Lepiej zatem zachować twarz i powiedzieć, iż to nie ten

mesjasz wyczekiwany od Jahwe, niźli borykać się z myślą, że przegapiło się okazję

wybawienia. Nie wszyscy żydzi odrzucili Jezusa...a jak wiemy w świetle nowego

Przymierza, to On jest jedynym zbawicielem i tym, przez którego można dostać się do

Boga. Jezus nic nie wspominał (a takie są nadzieje a nawet zarzuty "pożogi"), że zaraz

nastąpi cudowny pokój i raj na ziemi...więcej, powiedział nawet, że odwrotnie, że będą

wojny i rozpacz, gdyż przynosi również miecz, niepokój i prześladowanie - i tylko ten

otrzyma nagrodę, kto wytrwa do końca i zachowa wiarę w Niego.

pzdr.

Ps. Znana już myśl: "całe Pismo jest natchnione i pożyteczne...", a więc kto mi zabroni

czytać i interpretować ST inaczej niż wszelkie odłamy żydowskie, a później chrześcijańskie?

W którym to miejscu ST prorok lub pisarz pisma krzyczał?: Uwaga!! Ważne!!, bo teraz piszę

pod natchnieniem od tego wersetu i kluczową przepowiednię o przyszłym mesjaszu Jezusie...itd.

Nie ma innego lekarstwa (sposobu), jak przeczytać osobiście i się przekonać lub odrzucić.

Nie wiem dlaczego ktoś miałby mi mówić, jak mam kochać...

Użytkownicy przeglądający to forum: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych