Roszada

2015 - Przełom w sprawie imienia Bożego?

Promowane odpowiedzi

Roszada    4385

Towarzystwo Strażnica po raz pierwszy przyznało, że tylko „niektóre” manuskrypty Septuaginty z okresu II wiek p.n.e. - I w. n.e. zawierały Tetragram JHWH.
Dotychczas twierdzono, że wszystkie najstarsze posiadały JHWH, a tylko młodsze posiadały imię Kyrios (Pan).

„Ci, którzy analizują starożytne hebrajskie manuskrypty biblijne, takie jak Zwoje znad Morza Martwego, są zdumieni tym, jak często występuje w nich tetragram — cztery hebrajskie litery oznaczające imię Boże. Imię to pojawia się nie tylko w tych starożytnych hebrajskich manuskryptach, ale także w niektórych kopiach greckiej Septuaginty z okresu między II wiekiem p.n.e. a I wiekiem n.e.” (Strażnica 15.12 2015 s. 10).

Edytowane przez Roszada

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Jacek    368

Towarzystwo Strażnica po raz pierwszy przyznało, że tylko „niektóre” manuskrypty Septuaginty z okresu II wiek p.n.e. - I w. n.e. zawierały Tetragram JHWH.

Dotychczas twierdzono, że wszystkie najstarsze posiadały JHWH, a tylko młodsze posiadały imię Kyrios (Pan)...

Wygląda na to, że odrobiona została lekcja o ścisłości Informacji, którą analizujemy tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/6837-%C5%9Bcis%C5%82o%C5%9B%C4%87-informacji/

Z imieniem Boga biblii jest tak, że pojawia się i znika.

Mam w domu Biblię Tysiąclecia (wydanie drugie), gdzie to imię w formie Jahwe występuje bardzo często.

Mam też Biblię Tysiąclecia (wydanie trzecie), gdzie imię Jahwe występuje bardzo, bardzo, bardzo rzadko.

Odstęp pomiędzy tymi wydaniami jest bardzo krótki.

W zamian pojawiło się imię Pan.

Istnieje hipoteza, że szanowny pan Jezus był w swoim przedludzkim życiu Greckim Bogiem o imieniu Pan. Jest to jednak osobny temat, który został poruszony tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/5078-czy-pan-jezus-w-swoim-przedludzkim-wcieleniu-by%C5%82-panem-bogiem-o-imieniu-pan/?hl=%2Bbogiem+%2Bimieniu

Edytowane przez Jacek

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Roszada    4385

Ani słowa na temat.

Śmiecisz jak zwykle.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Megagelon    1213

Jacku cały wieczór mi popsułeś tym wpisem. :(

Wracając do treści postu, to strażnica zachowuje się jakby chciała coś zmienić tylko nie wie jak?

:mellow:

Edytowane przez Megagelon

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Roszada    4385

Dotychczas Towarzystwo pisało:

*** w09 1.4 s. 30 Watykan usiłuje wyeliminować z użycia imię Boga ***
We wczesnych kopiach Septuaginty imienia Bożego nie zastępowano wyrazem Kýrios, lecz zapisywano je starohebrajskimi literami odpowiadającymi JHWH. Pierwsi naśladowcy Chrystusa znali to imię i je wymawiali.

*** w02 15.9 s. 28 „Septuaginta” — użyteczna dawniej i dziś ***
Znaleziska te datowano na okres między rokiem 50 p.n.e. a 50 n.e. Tetragramu nie zastąpiono w nich greckimi odpowiednikami słów „Bóg” i „Pan”. Potwierdził się zatem pogląd, iż wczesna wersja Septuaginty zawierała imię Boże.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Jacek    368

Ani słowa na temat.

Śmiecisz jak zwykle.

Szanowny panie Roszada, chyba się pan przejęzyczył.

Czy chciał pan napisać Śmiecę jak zwykle?

PS.

Wyraźnie napisałem, że tetragram tłumaczony przez Rzymskich Katolików na Jahwe, pojawia się i znika.

Jego brak w jakichś manuskryptach niczego nie dowodzi.

Aby stwierdzić czy występował w oryginale, trzeba by dysponować jakimiś oryginałem. 

Na przykład spisanymi przez Boga kamiennymi tablicami, które podobno Izraelici przechowywali w arce.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Roszada    4385

Szanowny panie Roszada, chyba się pan przejęzyczył.

Czy chciał pan napisać Śmiecę jak zwykle?

PS.

Wyraźnie napisałem, że tetragram tłumaczony przez Rzymskich Katolików na Jahwe, pojawia się i znika.

Jego brak w jakichś manuskryptach niczego nie dowodzi.

Aby stwierdzić czy występował w oryginale, trzeba by dysponować jakimiś oryginałem. 

Na przykład spisanymi przez Boga kamiennymi tablicami, które podobno Izraelici przechowywali w arce.

Chłopino droga to jest wątek o nowych światłach u ŚJ a nie w KK.

Zakładaj wątek na swoim forum o KK.

Czy ty w ogóle umiesz czytać?

Czasem wydaje mi się że jesteś niespełna rozumu, ale inny mówią mi, że się tylko zgrywasz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Roszada    4385

Jeśli tylko "w niektórych kopiach greckiej Septuaginty z okresu między II wiekiem p.n.e. a I wiekiem n.e.” (Strażnica 15.12 2015 s. 10) był tetragram to jasne jest dlaczego w NT nie ma JHWH.

Po prostu chrześcijanie korzystali z rękopisów z imieniem Kyrios i taką Septuagintę cytowali w NT.

Roszada bardzo przydatne informacje :)

dzięki

Łał Zarina siedzisz też w doktrynach?

Nawet się rymuje.

Kobietki rzadko w doktrynalnych wątkach pisują. :)

Edytowane przez Roszada

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
zarina    5885

Jeśli tylko "w niektórych kopiach greckiej Septuaginty z okresu między II wiekiem p.n.e. a I wiekiem n.e.” (Strażnica 15.12 2015 s. 10) był tetragram to jasne jest dlaczego w NT nie ma JHWH.

Po prostu chrześcijanie korzystali z rękopisów z imieniem Kyrios i taką Septuagintę cytowali w NT.

Łał Zarina siedzisz też w doktrynach?

Nawet się rymuje.

Kobietki rzadko w doktrynalnych wątkach pisują. :)

kiedyś więcej się udzielałam..:)

ale lubię takie perełki do dyskusji z sjotami :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Roszada    4385

Kiedyś pisano:

*** g94 8.9 s. 18 Biblia w języku używanym na co dzień ***
Jednakże najstarsze z ocalałych kopii Septuaginty zawierają imię Jehowa w jego pierwotnej formie hebrajskiej

Przemilczano zaś te stare kopie z Kyrios, o których teraz jakby wspominają.

Edytowane przez Roszada

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
adam    1054

Tak, to wyjaśnia kwestię, dlaczego pisarze biblijni cytując ze ST nie używali tetragramu, gdyż po prostu właśnie  korzystali z rękopisów Septuaginty bez tetragramu i cytowali tak, jak było w nich napisane.Ale problem jest szerszy i dotyczy nieobecności tetragramu w całym NT, w tym naukach Jezusa i innych pisarzy NT.Wyjaśnienie tej drugiej kwestii byłoby niewystarczające, gdybyśmy się odwołali wyłącznie do obowiązującego wówczas zakazu używania imienia Bożego, gdyż apostołowie i Jezus potrafili się przeciwstawiać zwyczajom żydowskim nie mającym poparcia w ST a ten zwyczaj oparty był na tradycji. Pomijając tę kwestię, " Strażnica" rzeczywiście przyznaje, że nie wszystkie rękopisy biblijne " Septuaginty" zawierały tetragram, zatem spór dotyczący zasadności używania imienia Bożego w NT nie da się w tej sytuacji  jednoznacznie rozstrzygnąć na korzyść rozwiązania przyjętego w PNŚ. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
dziewiatka    1227

Może to był Jowisz  lub inny bóg ,Bóg .To co mnie śmieszy to to jak każdy próbuje na swoją modłę ,czyli według tego w co wierzy tłumaczyc jak Bóg ma na imię.Moje zdanie jest następujące ,eżeli wszelkie rękopisy wskazują na Jezusa jako na Boga wszechmogącego  .To proszę o dowody .Jeżeli nie to może to inny B óg  lub wytwór wyobraźni. Ja jestem przekonany ,że Bóg ma na imię   JA.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Roszada    4385

Może to był Jowisz  lub inny bóg ,Bóg .To co mnie śmieszy to to jak każdy próbuje na swoją modłę ,czyli według tego w co wierzy tłumaczyc jak Bóg ma na imię.Moje zdanie jest następujące ,eżeli wszelkie rękopisy wskazują na Jezusa jako na Boga wszechmogącego  .To proszę o dowody .Jeżeli nie to może to inny B óg  lub wytwór wyobraźni. Ja jestem przekonany ,że Bóg ma na imię   JA.

Za dużo pytań nie na temat.

Kto tu o Jezusie pisał? Tylko na razie Ty sam.

Kto tu o Jowiszu pisał? Tylko Ty sam.

Lepiej poszukaj jak pisało Towarzystwo wcześniej na temat JHWH w kopiach Septuaginty.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
dziewiatka    1227

To tylko przykład .Jeżeli coś robimy w imię Boga to jak On ma na imię?   To chyba racjonalnepytanie.Jezus  ,Jehowa  ,Trójca  ,Jowisz ,  Zeus czy inny Bóg .Czy oni to ta sama osoba ,tylko dlaczego mają inny system wartości.Ja poprostu się gubę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
adam    1054

Pewien przełom w kwestii imienia Bożego polega na tym, że oficjalnie przyznano, że były dwa rodzaje rękopisów " Septuaginty" a mianowicie z tetragramem i bez tetragramu. Na razie to jest tyle i aż tyle. Nie zanosi się jednak  na następne lata wycofanie imienia Jehowa ze zrewidowanej wersji NT PNŚ, chociaż technicznie byłoby to proste do przeprowadzenia. Zatem nie należy sobie zbyt wiele obiecywać po tym stwierdzeniu, chociaż wyrażenie " tylko niektóre" sugeruje, że mniejszość rękopisów zawierała tetragram.. Jednak dowodzi to, że imię Boże nie wyszło całkiem z użycia.

Jacek wyjaśnił na przykładzie BT, że to nie względy jakichś  nowych odkryć biblijnych, lecz subiektywne nastawienia duchownych decydują o tym czy imię Boże jest umieszczane w Biblii i ile razy. Tak również było w tamtych czasach i manuskrypty " Septuaginty" są tego dowodem. 

To tylko przykład .Jeżeli coś robimy w imię Boga to jak On ma na imię?   To chyba racjonalnepytanie.Jezus  ,Jehowa  ,Trójca  ,Jowisz ,  Zeus czy inny Bóg .Czy oni to ta sama osoba ,tylko dlaczego mają inny system wartości.Ja poprostu się gubę.

Dziewiątka, chyba się czymś zaraziłaś od Jacka? Może Roszada, z którym ci się świetnie rozmawia ma jakiś sposób na rozwiązanie twoich dylematów światopoglądowych? Ale proponuję, żeby to zrobić prywatnie a nie w tym miejscu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Roszada    4385

.Ja poprostu się gubę.

A ja nie gubę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
adam    1054

Najistotniejsze w całym tym zagadnieniu jest ustalenie, co zawierała pierwotna Septuaginta a mianowicie czy tetragram czy zamienniki imienia Bożego. Przeważa opinia, że był w niej tetragram, co potwierdzają najstarsze manuskrypty a także słowa Ojców Kościoła o znajdowaniu tetragramu w manuskryptach Septuaginty.Te jej odpisy, które były przeznaczone do czytania w synagogach żydowskich zgodnie z przyjętym zwyczajem niewymawiania imienia Bożego mogły mieć zamienniki, podobnie jak publikowane wydania BT stosowane dla celów liturgicznych, co potwierdza, że przyjęte przez duchownych cele religijne a nie sam tekst były podstawą usuwania tego imienia i stosowania słów zastępczych, które wcale nie są tłumaczeniem tego imienia. Tyle na marginesie tej kwestii. Postawa współczesnych przywódców religijnych w kwestii imienia Bożego jest tylko naśladowaniem postawy duchowych przywódców żydowskich w tym względzie. Papież Benedykt XVI bardzo  ten zwyczaj pochwalił i uznał za zgodny z wielowiekową tradycją KK.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Roszada    4385

Nasz Archiwista na innym forum napisał:

A rozwiązanie tego problemu jest proste. Tetragram do tych niektórych wydań Septuaginty został w sposób sztuczny wstawiony. Oglądając zdjęcia niektórych z tych manuskryptów czasami widać, że w tych miejscach gdzie jest tetragram ilość jest wolna przestrzeć po jego bokach, która wygląda nienaturalnie (a w innych wypadkach sam tetragram jest pisany literami dużo większymi niż reszta tekstu). Chyba, że założyć, że wcześniej było tam słowo "kyrios", które następnie wymazano, by wstawić tetragram.

Zgadzam się z nim.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
adam    1054

Jedno jest w tym pewne, że praktyka usuwania tetragramu z Biblii była wcześniejsza niż czasy pojawienia się chrześcijaństwa. NT z praktycznych  względów ewangelizacji pogan i nadania chrześcijaństwu charakteru religii uniwersalnej nie eksponuje tetragramu, lecz imię Jezus, na które wg św. Pawła powinno się zginać wszelkie kolano. I prawda o tym imieniu zaczęła być odtąd szeroko obwieszczana po całym świecie.Wg apostoła Pawła wypowiadanie formuły " Jezus jest Panem" służy chwale Boga Ojca.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Roszada    4385

Mało tego jeszcze w 1954 pisali:

"Nawiasem mówiąc Septuaginta została nam zachowana w sposób pewny (...) Imię 'Jehowa' nie ukazuje się w wersji Septuaginty, lecz jest zastąpione greckim słowem ho kyrios (Pan)" („Wyposażony do wszelkiego dzieła dobrego” 1954 s. 61).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Roszada    4385

A tu dwie opinie odwrotne opinie o JHWH z tej samej książki:

Niech Bóg będzie prawdziwy (wyd 1950)

"Dlatego, ile razy czytając natrafiali na to imię, wymawiali zamiast niego słowo Adonai (Pan) albo Elohim (Bóg). Stąd przy sporządzaniu pierwszego przekładu na język grecki, znanego jako Septuaginta (LXX), tłumacze naśladowali ten hebrajski zwyczaj i zamiast imienia Bożego tłumaczyli wyżej wymienione imiona zastępcze i wstawiali je do swego greckiego przekładu." rozdz. 2, par. 3

Niech Bóg będzie prawdziwy (wyd. 1954)

"Dlatego za każdym razem, gdy przy czytaniu natrafiali na to imię, wymawiali zamiast niego słowo Adonai (Pan) albo Elohim (Bóg). Jednak przy opracowaniu tego pierwszego przekładu na język grecki, znanego jako Septuaginta (LXX), tłumacze nie stosowali się do wspomnianego zwyczaju, lecz do swego greckiego przekładu wstawiali cztery litery hebrajskie (יהוה), oznaczające imię Boże." rozdz. 2, par. 4

Łoj krętacze, krętacze.

Skany tu:

http://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php?topic=1896.0

Edytowane przez Roszada

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Roszada    4385

Dziś wstawiono mój art:

Co się stało z tetragramem w Septuagincie? Nowe stanowisko Świadków Jehowy z roku 2015

http://bednarski.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/imie-boze/co-sie-stao-z-tetragramem-w-septuagincie-nowe-stanowisko-swiadkow-jehowy-z-roku-2015,869.htm

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gremczak    1239
51 minut temu, MieczDucha napisał:

organizacja ŚJ nie wierzy, że WSZECHMOGĄCY BÓG zachował Pisma przed marnym stworzeniem : http://mieczducha888.blogspot.com/2017/03/bedy-w-naukach-swiadkow-jehowy-czesc-3.html

Przecież nie może nie być błędów w naukach ŚJ jak korzystają z błędnej książki.

Edytowane przez Gremczak

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta