miroslaw12345r

Pielęgnujmy przymioty, które umacniają lojalność

Promowane odpowiedzi

Sebastian    8098

propagandówka niczym nie odbiegająca od przeciętnego poziomu twórczości tzw. "kanału łączności"

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Smerfetka    1273

Piękny przykład na kontrolę myśli. Przerażające i zasmucające.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Andy78    730

Jedni beda siedzieli w piwnicy a w tym czasie 7 czlonków Ciala Kierowniczego bedzie sie opalac na Majorce i przy zimnym drinku beda boki zrywac z naiwnosci 8 mln ludzi..:D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Brat Jaracz    3956

Tania psychomanipulacja - stać ich zdecydowanie na więcej. Ciekawe, czy wiedzą, że ten filmik stał się już kultowy dla odstępców :D Tzw. bunkrowy albo piwniczny.

A bałwochwalcy z Warwick rzeczywiście mogą zrywać boki - nie dość, że doją naiwnych i bezpłatnych niewolników, to jeszcze ci mają być im z tego powodu WDZIĘCZNI. ("Jak wiele Jehowa zrobił dla nas i dla organizacji"). Równie dobrze ofiara gwałtu może być wdzięczna gwałcicielowi... Założę się, że ryczą z tego ze śmiechu przy 18-letniej whisky.

Ta ich słynna lojalność nie jest niczym innym jak totalną bezmyślnością. I tak ma być ever, do samego końca głosicielaków (albo organizacji). Korporacje chociaż dystrybuują programy lojalnościowe, jakieś punkty wymienne na suszarki do włosów albo ładowarki samochodowe... W sektokorporacji jest tylko kij (armagedon), bez marchewki.

Istnieje jeszcze jedna opcja - przygotowują się do zdelegalizowania organizacji z powodu ukrywania pedofilii :D Ech, te prześladowania ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Terebint    178

Dawno się nie przyglądałem "organizacji" ale teraz, jak się tak trochę wgłębiłem to zauważyłem, że "ck" robi się coraz bardziej profesjonalne, coraz mniej przypadkowe. Niedługo to chyba będą tam zasiadać sami prawnicy (baaardzo potrzebni) oraz panowie biznesmeni. ;) Nie ma tam już miejsca dla naiwnych "don Kichotów" szukających po omacku drogi do Jehowy, a tacy przecież właśnie na początku istnienia tej społeczności byli w większości.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Brat Jaracz    3956
19 godzin temu, Terebint napisał:

Dawno się nie przyglądałem "organizacji" ale teraz, jak się tak trochę wgłębiłem to zauważyłem, że "ck" robi się coraz bardziej profesjonalne, coraz mniej przypadkowe. Niedługo to chyba będą tam zasiadać sami prawnicy (baaardzo potrzebni) oraz panowie biznesmeni. ;) Nie ma tam już miejsca dla naiwnych "don Kichotów" szukających po omacku drogi do Jehowy, a tacy przecież właśnie na początku istnienia tej społeczności byli w większości.

Tak, ja po kilku latach zacząłem się przyglądać im dogłębniej i taka perspektywa daje do myślenia. Zaczęło się od przekształceń w koncern multimedialny i odchodzenie od poligrafii (skądinąd - oczywiste). Tyle tylko, że konkurencja na rynku multimediów jest teraz spora, więc aby uzyskać względną jakość, nie mogą zatrudniać dyletantów. De facto, mogli załatwić jakiś grupowy abonament na tablety, a nie kazać kupować je głosicielom ze pełną kwotę. Już nie wspomnę o tych biednych babciach, które pozakładały sobie "internety", bo bracia kazali i dziwią się, że to działa tylko w domu, a na stojaku - już nie :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Andy78    730
23 hours ago, Brat Jaracz said:

De facto, mogli załatwić jakiś grupowy abonament na tablety, a nie kazać kupować je głosicielom ze pełną kwotę.

Tylko z tym ,,ulgowym" abonamentem to by pewnie wyszlo tak jak z ,,ulgowymi" rezerwacjami na hotele podczas kongresów 3 dniowych..:)

Jak braciszkowie zalatwili ,,ulgi " w sugerowanych przez nich hotelach np w Londynie to owieczkom przyszlo zaplacic sporo wiecej niz gdyby sami sobie rezerwowali..;)

Ktos przytulil troche grosza z prowizji za nagranie hotelom kilku tysiecy klientów..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Brat Jaracz    3956
1 godzinę temu, Andy78 napisał:

Jak braciszkowie zalatwili ,,ulgi " w sugerowanych przez nich hotelach np w Londynie to owieczkom przyszlo zaplacic sporo wiecej niz gdyby sami sobie rezerwowali..;)

Organizacja ewidentnie schodzi na psy ;) Za "moich czasów", jak się jechało na "konwencję' do Pragi, Budapesztu czy Kijowa, to były zajefajne kwatery u braci, a jak się trafiło na "mocnych duchowo" ;) , to 3 dni dobrego jedzenia i chlania gratis :D Oczywiście nikt od nikogo nie wziął grosza za noclegi, a jeszcze prezenty na pamiątkę dawali...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
dziewiatka    1227

To wygląda jak spotkanie Anonimowych Alkoholików,tylko tym razem opowiadają jak im się udało wytrwać w wierności niekoniecznie trzeźwo oceniając swoje postępowanie.Najgorsze jest to ,że ja też potrafiłem tak bredzić;jestem wdzięczny za to na co sam zapracowałem za każdym razem gdy rezygnowałem z osobistych celów lub marzeń był to dowód wdzięczności tylko k..wa za co ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Przeglądający

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Przez nunek
      By pozostać w temacie wątku: Kałach-zapraszamy na zlot !
    • Przez Bartek77
      Na początku dodam iż nie pisze to po to aby oczernić Świadków  Jehowy,niektórzy z nich to naprawdę dobrzy i wartościowi ludzie,szanujący niejednokrotnie ludzi z poza ich grona.Pisze bo spodobała mi się książka p.Roberta Rienta Świadek,podobnie wyglądało i moje życie w organizacji,to co napisał to nie fikcja,ale prawdziwe życie w organizacji,stres i ciągły strach,rozterki,niepokój.Dobre chwile które pamiętam,to te same co w książce,ośrodek pionierski,wspólna budowa Sali  Królestwa(miejsce spotkań,zebrań),i tyle.Wykluczono mnie zaocznie(nie stawiłem się na komitet sadowniczy) w wieku 26-27lat teraz mam 40l,powód przedmałżeńskie  stosunki (sex)z moja obecna żoną,jesteśmy już razem 12 lat mamy córkę 11 letnia.(otoczenie dawało nam raptem parę miesięcy wspólnego pożycia,i to  z obu stron rodziny,ja wykluczony ona ze świata,katoliczka)myślę ze dzisiaj są zdziwieni co po niektórzy.Co mnie najbardziej boli to odrzucenie przez rodzinę,traktowanie jak osobę drugiej kategorii(właściwie ty już i tak nie żyjesz,wiec po co się z tobą zadawać,tak myślą,choć to śmieszne i chore,moja córka to wnuczka drugiej kategorii.)Religia która dzieli,nawet rodziny nie jest warta funta kłaków,należy ja omijać szerokim łukiem,a szeregowych ludzi będących w tej Religi należy traktować jak ludzi uzależnionych(ze spranym,zniszczonym mózgiem)a tych wyżej jak cwaniaków,manipulatorów. Jak widzę jak siostry wychowują swoje dzieci to żal mi tych dzieci(jedno mówi do drugiego my są   jehowi my nie robimy tego czy tego a oni zgina,to jest chore a dzieci nieszczęśliwe.Ale muszę przyznać ze pewne rzeczy które wyniosłem z zebrań Świadków Jehowy mi się teraz przydają w życiu,nie wszystko to głupota.(np,szacunek do współmałżonka,wierność,i to ze np. nie jest sztuka mieć wiele przygód wielu partnerów,sztuka jest przeżyć życie w zgodzie i szacunku z tym jednym,to prawdziwa sztuka,wymagająca wiele pracy i wyrzeczeń.Pozdrawiam byłych i tych obecnych Świadków(bo ja się całkowicie od was nie odwróciłem,zostało mi do waz jeszcze trochę szacunku) 
      ą.
    • Przez Matus
      http://joemonster.org/art/36527/Bylam_Swiadkiem_Jehowy_obiecana_druga_czesc

• Przez Jacek
      Ucz się od lojalnych sług Jehowy – Strażnica do studium.

Kolejna strażnica poświęcona lojalności. Całość materiału dostępna jest tutaj.

http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2016127#h=19

Czym jest lojalność oraz dlaczego i kiedy warto być lojalnym analizujemy już tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/7171-b%C4%85d%C5%BA-lojalny-wobec-jehowy-%E2%80%93-stra%C5%BCnica-do-studium/#comment-373458

„Z lojalnym będziesz postępował lojalnie” (PS. 18:25).

1, 2. Jak Dawid pokazał, że jest lojalny wobec Boga? (Zobacz ilustrację tytułową).

1 Samuela 26:8-12
      Wówczas Abiszaj rzekł do Dawida:
      „Bóg wydał dzisiaj twego nieprzyjaciela w twoją rękę. Pozwól więc, proszę, że przygwożdżę go włócznią do ziemi tylko raz, a nie będę mu tego robił dwukrotnie”. Dawid jednak powiedział do Abiszaja: „Nie zabijaj go, bo któż wyciągnął rękę przeciwko pomazańcowi Jehowy i pozostał niewinny?” I rzekł jeszcze Dawid: „Jako żyje Jehowa — sam Jehowa zada mu cios; albo przyjdzie jego dzień i będzie musiał umrzeć, albo pójdzie w bój i zostanie zabity. Jest dla mnie nie do pomyślenia, z punktu widzenia Jehowy, żebym miał podnieść rękę na pomazańca Jehowy! Weź więc, proszę, włócznię, która jest przy jego głowie, oraz dzban na wodę i odejdźmy”. I Dawid wziął włócznię oraz dzban na wodę, które były przy głowie Saula, po czym odeszli; i nikt tego nie widział ani nie zauważył, i nikt się nie obudził, bo wszyscy spali, jako że spadł na nich głęboki sen od Jehowy.

Psalm 18:25
      Z lojalnym będziesz postępował lojalnie; z krzepkim mężem, który jest nienaganny, będziesz się obchodził nienagannie;

Odpowiedź 1, 2.
      W pytaniu zwrócono uwagę na rysunek. Świadkowie Jehowy, którzy odpowiadali na to pytanie powiedzieli, że widać na nim króla Dawida, króla Samuela i szanownego pana Abiszaja.
      Co do tej odpowiedzi mam poważne zastrzeżenia. Moim zdaniem chrześcijanie lepiej by zrobili gdyby w swojej twórczości zrezygnowali rysunków, dlatego, że Bóg wyznaczył swoim czcicielom wyraźne granice, które zakazują tego typu praktyk:

Powtórzonego Prawa 4:15-18
      (...)I pilnie zważajcie na swe dusze, gdyż nie widzieliście żadnej postaci w dniu, gdy Jehowa mówił do was na Horebie spośród ognia, żebyście nie postąpili zgubnie i nie zrobili sobie rzeźbionego wizerunku, postaci jakiegokolwiek symbolu, podobizny mężczyzny lub kobiety, podobizny jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobizny jakiegokolwiek skrzydlatego ptaka, który lata pod niebiosami, podobizny czegokolwiek, co się porusza po ziemi, podobizny jakiejkolwiek ryby, która jest w wodach pod ziemią;

Problem ten jest już analizowany między innymi tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/6710-obrazy-boga-jehoszua-jezusa-chrystusa-czy-te%C5%BC-innych-postaci-biblijnych-czy-s%C4%85-mo%C5%BCliwe/

Proszę wróćmy myślami do pytania.
      Pan Dawid nie chciał zabić swojego dręczyciela, dlatego, że został on namaszczony przez Boga.

3. Jak Abiszaj dowiódł swej lojalności?

2 Samuela 3:19-21, 3:30-34
      (...)Potem Abner mówił też do uszu Beniamina, po czym Abner zaczął także mówić do uszu Dawida w Hebronie wszystko to, co było dobre w oczach Izraela i w oczach całego domu Beniamina. Gdy Abner przybył do Dawida do Hebronu, a z nim dwudziestu mężów, Dawid urządził ucztę dla Abnera oraz dla mężów, którzy z nim byli. Potem Abner rzekł do Dawida: „Pozwól mi wstać i pójść, i zebrać całego Izraela przy moim panu, królu, żeby zawarli z tobą przymierze, a zostaniesz królem nad wszystkim, czego twoja dusza usilnie pragnie”. Toteż Dawid odprawił Abnera i on poszedł w pokoju.
      (…) A Joab i Abiszaj, jego brat, zabili Abnera za to, że uśmiercił Asahela, ich brata, w bitwie pod Gibeonem.
      Potem Dawid rzekł do Joaba i wszystkich ludzi, którzy z nim byli:
      „Rozedrzyjcie swe szaty i przywdziejcie wór, i opłakujcie Abnera”.
      Sam król Dawid szedł za marami. I pogrzebali Abnera w Hebronie; a król podniósł głos i płakał przy grobowcu Abnera, cały też lud wybuchnął płaczem. I król zawodził nad Abnerem, i rzekł: „Czyż Abner musiał umrzeć śmiercią nierozumnego? Twoje ręce nie były związane, a twoje stopy nie były zakute w miedziane okowy. Padłeś jak ktoś padający przed synami nieprawości”.
      I cały lud znowu nad nim płakał.

Odpowiedź 3.
      Pan Abiszaj okazał się nielojalny wobec króla Dawida, dlatego, że ze względów osobistych zabił szanownego pana Abnera, z którym król Dawid zawarł przymierze.

4. (a) Dlaczego Dawid stanowi przykład lojalności względem Boga? (b) Jakie jeszcze przykłady rozważymy?

2 Samuela 12:1-5, 13
      I Jehowa posłał Natana do Dawida. Ten więc przyszedł do niego i powiedział mu: „W pewnym mieście było dwóch mężów, jeden bogaty, a drugi ubogi. Bogacz miał bardzo dużo owiec i bydła, ubogi zaś nie miał nic oprócz jednej małej owieczki, którą kupił. I trzymał ją, toteż żyła i rosła przy nim i przy jego synach — wszyscy byli razem. Jadła jego kęs i piła z jego kubka, i leżała u jego piersi, i stała się dla niego jakby córką. Po jakimś czasie przyszedł gość do bogacza, lecz jemu żal było wziąć którąś ze swych owiec i ze swego bydła, by coś przyrządzić podróżnemu, który do niego przyszedł. Zabrał więc owieczkę męża ubogiego i przyrządził ją dla człowieka, który do niego przyszedł”. Wówczas Dawid zapałał wielkim gniewem na tego męża i rzekł do Natana: „Jako żyje Jehowa, mąż, który to czyni, zasługuje na śmierć!
      (…) Dawid rzekł zatem do Natana: „Zgrzeszyłem przeciwko Jehowie”. Wtedy Natan powiedział do Dawida: „Toteż Jehowa pozwala twemu grzechowi odejść. Nie umrzesz.

Odpowiedź 4.
      a. Pan Dawid, kiedy prorok Boga wytknął mu morderstwo lojalnie okazał skruchę.

b. Analizując osoby z otoczenia króla Dawida zastanowimy się komu i kiedy powinniśmy być lojalni.

KOMU PRZEDE WSZYSTKIM DOCHOWAĆ LOJALNOŚCI?
      5. Czego się uczymy z błędu Abiszaja?

1 Samuela 26:8-11
      Wówczas Abiszaj rzekł do Dawida:
      „Bóg wydał dzisiaj twego nieprzyjaciela w twoją rękę. Pozwól więc, proszę, że przygwożdżę go włócznią do ziemi tylko raz, a nie będę mu tego robił dwukrotnie”.
      Dawid jednak powiedział do Abiszaja:
      „Nie zabijaj go, bo któż wyciągnął rękę przeciwko pomazańcowi Jehowy i pozostał niewinny?” I rzekł jeszcze Dawid:
      „Jako żyje Jehowa — sam Jehowa zada mu cios; albo przyjdzie jego dzień i będzie musiał umrzeć, albo pójdzie w bój i zostanie zabity. Jest dla mnie nie do pomyślenia, z punktu widzenia Jehowy, żebym miał podnieść rękę na pomazańca Jehowy! Weź więc, proszę, włócznię, która jest przy jego głowie, oraz dzban na wodę i odejdźmy”.

Odpowiedź 5.
      Z przykładu pana Abiszaja możemy wyciągnąć wniosek, że lepiej nie zabijać wybrańców Boga – lepiej poczekać aż sam Bóg odbierze im życie.

6. Dlaczego musimy zachować ostrożność w kwestii lojalności wobec rodziny i przyjaciół?

Lojalność wypływa z serca, a serce człowieka jest zdradliwe (Jer. 17:9).

Mateusza 22:37
      On rzekł do niego:
      „‚Masz miłować Jehowę, twojego Boga, całym swym sercem i całą swą duszą, i całym swym umysłem’.

Odpowiedź 6.
      Z rodziną czy też z przyjaciółmi możemy mieć związek emocjonalny, który może sprawić, że przestaniemy być lojalni wobec wyższego dobra. W takich kontaktach powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

7. Jak pewna siostra pozostała lojalna wobec Boga w trudnej sytuacji?

siostra o imieniu Anne[1]

[1] (akapit 7) Niektóre imiona zostały zmienione.

Odpowiedź 7.
      W akapicie tym zwróciłem uwagę na przypis. Po pierwsze mowa w nim, że pewne imiona zostały w nim zmienione, ale w akapicie występuje tylko jedno imię, które naprawdę podobno jest inne.
      Moim zdaniem nawet w takich prostych kwestiach lepiej nie kłamać. Jeżeli siostra ta się wstydzi ujawnić swoją tożsamość to można było napisać, że siostra, która chce zachować anonimowość...itd.
      Po co od razu kłamać i wymyślać fałszywe imię. Kłamstwo to poważny grzech. Temat ten jest analizowany tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/6831-k%C5%82amstwo-%E2%80%93-grzech-przeciwko-prawdzie/

Proszę wróćmy do pytania.
      Siostra wybrała lojalność wobec organizacji odcinając się od osoby, która organizację opuściła.

8. Jakie przymioty pomogą nam dochować lojalności Bogu?
      Odpowiedź 8.
      Lojalność wobec Boga pomoże nam zachować między innymi odwaga – z poglądem tym nie zgadza się wielu dogmatyków chrześcijańskich. Ten kontrowersyjny temat jest już analizowany tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/6637-ba%C4%87-si%C4%99-boga-czy-te%C5%BC-nie/

LOJALNOŚĆ WOBEC BOGA WYMAGA POKORY
      9. Dlaczego Abner próbował zabić Dawida?

2 Samuela 2:8-10
      Abner zaś, syn Nera, dowódca wojska Saulowego, wziął Isz-Boszeta, syna Saula, i sprowadził go do Machanaim, i uczynił go królem nad Gileadem, Aszurytami i Jizreel, jak również nad Efraimem i Beniaminem, a także nad całym Izraelem. Isz-Boszet, syn Saula, miał czterdzieści lat, gdy został królem nad Izraelem, a królował dwa lata. Tylko dom Judy pozostał po stronie Dawida.

Odpowiedź 9.
      Pan Abner chciał zabić pana Dawida, dlatego że był lojalny wobec króla wybranego przez Boga.

10. Dlaczego Absalom okazał się nielojalny wobec Boga?

2 Samuela 12:9-12
      (...)Dlaczego wzgardziłeś słowem Jehowy, czyniąc to, co złe w jego oczach? Ugodziłeś mieczem Uriasza Hetytę, a żonę jego wziąłeś sobie za żonę, jego zaś zabiłeś mieczem synów Ammona. Teraz już miecz nie odstąpi od twego domu po czas niezmierzony, ponieważ mną wzgardziłeś, biorąc żonę Uriasza Hetyty, by została twoją żoną’. Tak rzekł Jehowa: ‚Oto wzbudzam przeciwko tobie nieszczęście z twego własnego domu; i na twoich oczach wezmę twoje żony, i dam je twemu bliźniemu, a on położy się z twoimi żonami na oczach tego słońca. Wprawdzie ty działałeś w skrytości, lecz ja uczynię to wobec całego Izraela i wobec słońca’”.

2 Samuela 16:20-22
      (...)Później Absalom powiedział do Achitofela:
      „Udzielcie rady. Co mamy czynić?”
      Wtedy Achitofel rzekł do Absaloma:
      „Współżyj z nałożnicami swego ojca, które on pozostawił, by się troszczyły o dom. A cały Izrael usłyszy, że uczyniłeś z siebie odrażającą woń dla swego ojca, i wzmocnią się ręce wszystkich, którzy są z tobą”.
      Toteż rozbito dla Absaloma namiot na dachu i Absalom zaczął współżyć z nałożnicami swego ojca na oczach całego Izraela.

2 Samuela 16:23
      (...)A z radą Achitofela, której udzielał w owych dniach, było tak, jakby się człowiek pytał o słowo prawdziwego Boga. Taka była wszelka rada Achitofela zarówno dla Dawida, jak i dla Absaloma.

Odpowiedź 10.
      Szanowny pan Absalom początkowo był lojalny wobec Boga i publicznie zgwałcił żony pana Dawida, ale potem usłuchał złej rady podstępnego doradcy czym złamał swoją lojalność wobec rady pochodzącej od Boga.

11. Jaki pożytek możemy odnieść z biblijnych relacji o Abnerze, Absalomie i Baruchu?

Jeremiasza 45:4, 5
      „Masz mu tak powiedzieć:
      ‚Tak rzekł Jehowa: „Oto, co zbudowałem, burzę, a co zasadziłem, wykorzeniam, po prostu całą tę ziemię. A ty szukasz dla siebie wielkich rzeczy. Nie szukaj”’. „‚Oto bowiem sprowadzam nieszczęście na wszelkie ciało — brzmi wypowiedź Jehowy — a tobie dam twoją duszę jako łup we wszystkich miejscach, do których byś poszedł’”.

Odpowiedź 11.
      Z przeczytanych opowieści wynika, że bycie lojalnym wymaga dużej wiedzy i mądrość.

12. Wyjaśnij, dlaczego nie możemy być lojalni wobec Boga, jeśli jesteśmy samolubni.

Odpowiedź 12.
      Samolubność to zła cecha, która może sprawić, że będziemy nielojalni wobec Boga i ludzi.

LOJALNOŚĆ WOBEC BOGA WYMAGA ŻYCZLIWOŚCI

13. W jaki sposób Natan okazał lojalność zarówno wobec Boga, jak i Dawida, gdy ten zgrzeszył?

Odpowiedź 13.
      Pan Natan okazał lojalność wobec Boga nie bojąc się wytknąć wini panu Dawidowi, który okazał się mordercą. Wobec pana Dawida okazał się lojalny wykazując mu błąd jaki popełnił.

14. Jak możesz okazać się lojalny wobec Jehowy oraz swego przyjaciela lub krewnego?

Kapłańska 5:1
      „‚Jeżeli ktoś, jakaś dusza, zgrzeszy przez to, że usłyszał przekleństwo w miejscu publicznym i był tego świadkiem lub to widział albo się o tym dowiedział, a o tym nie powiadomi, to odpowie za swoje przewinienie.

Galatów 6:1
      Bracia, jeśli nawet jakiś człowiek uczyni fałszywy krok, zanim to sobie uświadomi — wy, którzy macie kwalifikacje duchowe, próbujcie skorygować takiego w duchu łagodności, bacząc każdy na samego siebie, żebyś czasem i ty nie był kuszony.

Odpowiedź 14.
      Jeżeli zobaczymy, że ktoś popełnia błąd okażemy się lojalni i wobec tej osoby i wobec Boga jeżeli otwarcie o tym powiemy i ostrzeżemy przed ewentualnymi konsekwencjami.

LOJALNOŚĆ WZGLĘDEM BOGA WYMAGA ODWAGI
      15, 16. Dlaczego Chuszaj potrzebował odwagi, by pozostać lojalny wobec Boga?

2 Samuela 15:31, 17:14
      I doniesiono Dawidowi:
      „Achitofel jest wśród spiskujących z Absalomem”.
      Wówczas Dawid rzekł:
      „Jehowo, proszę, obróć w głupstwo radę Achitofela!”
      Wtedy Absalom i wszyscy mężowie izraelscy powiedzieli:
      „Rada Chuszaja Arkijczyka jest lepsza niż rada Achitofela!” I sam Jehowa nakazał zniweczyć radę Achitofela, chociaż była dobra, żeby Jehowa mógł sprowadzić nieszczęście na Absaloma.

Odpowiedź 15, 16.
      Pan Chuszaj znalazł się pomiędzy przysłowiowym młotem i kowadłem. By być posłusznym wobec Króla Dawida musiał nakłonić pana Absaloma do porzucenia dobrej rady.

17. Dlaczego potrzebujemy odwagi, by zachować lojalność?

Przysłów 29:25
      Drżenie przed człowiekiem zastawia sidło, lecz kto ufa Jehowie, znajdzie ochronę.

Odpowiedź 17.
      Odwaga jest cnotą i jej pielęgnowanie może nam pomóc w byciu lojalnym.

18. Jaką korzyść odniosłeś z tego artykułu?

Odpowiedź 18.
      Z artykułu nauczyłem się, że kwestia lojalności jest bardzo skomplikowana. Jej zachowanie wymaga wiedzy, mądrości i kontroli emocji.

JAK BYŚ ODPOWIEDZIAŁ?
      Kto zasługuje na naszą lojalność?

Na naszą lojalność zasługuje absolutnie każdy, ale inaczej okazujemy lojalność osobom uwikłanym w zło inaczej osobom zaangażowanym w dobro.

Dlaczego odczucia Jonatana i Abnera względem Dawida tak bardzo się od siebie różniły?

Pan Jonatan był w silnym związku emocjonalnym z panem Dawidem, pan Abner wolnym był od tego uczucia.

Jakie przymioty pomogą nam dochować lojalności Bogu i dlaczego?

Między innymi odwaga pomoże nam zachować lojalność wobec Boga, dlatego, że bojaźń zaburza relacje z Bogiem.

A Wy szanowni Forumowicze jak byście odpowiedzieli na zadane pytania?

• Przez Jacek
      Bądź lojalny wobec Jehowy – Strażnica do studium

Aktualnie analizowany artykuł poświęcony jest lojalności.
      Lojalność definiuje się tak:

lojalność
      1. postawa, postępowanie zgodne z przepisami prawa; prawomyślność, praworządność
      Lojalność wobec państwa.
      2. prawość, wierność, rzetelność w stosunkach z ludźmi

Lojalność uważam za bardzo ważną pozytywną cechę postępowania, ale oczywiście ma ona swoje granice.
      Na przykład postępowanie według złego prawa może człowieka uczynić złym, ale to osobny obszerny temat warty przemyślenia.

Uważam, że lojalnością ograniczoną dobrem powinniśmy darzyć każdego człowieka i Boga.
      Proszę przejdźmy do analizy Strażnicy.
      Cały materiał dostępny jest tutaj:

http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2016126#h=28

„Niech Jehowa będzie między mną a tobą i między moim potomstwem a twoim potomstwem po czas niezmierzony” (1 SAM. 20:42).

1, 2. Dlaczego przyjaźń między Dawidem a Jonatanem stanowi niezwykły przykład lojalności?

1 Samuela 17:57
      Toteż gdy tylko Dawid wrócił po zabiciu Filistyna, Abner wziął go i zaprowadził przed Saula; w swej ręce trzymał on głowę Filistyna.

1 Samuela 18:1-3 A gdy tylko skończył rozmowę z Saulem, dusza Jonatana związała się z duszą Dawida i Jonatan umiłował go jak własną duszę. I w owym dniu Saul zabrał go, i nie pozwolił mu wrócić do domu jego ojca. A Jonatan i Dawid zawarli przymierze — miłował go bowiem jak własną duszę.

1 Samuela 23:16, 17
      Wtedy Jonatan, syn Saula, wstał i poszedł do Dawida do Choresz, aby jego rękę umocnić w Bogu. I rzekł do niego: „Nie lękaj się, bo ręka Saula, mego ojca, nie znajdzie cię, a ty będziesz królem nad Izraelem, ja zaś będę drugi po tobie; i Saul, mój ojciec, też o tym wie”.

Odpowiedź 1, 2.
      Przyjaźń a nawet miłość szanownego pana Jonatana z szanownym panem Dawidem bywa wykorzystywana przez zwolenników homoseksualizmu w celu wykazania wyższości tego typu związków partnerskich. Istnieją chrześcijanie, którzy nawet wierzą, że nawet szanowny pan Jehoszua (Jezus) był homoseksualistą, ale to już jest osobny temat, który analizujemy tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/4963-czy-jezus-by%C5%82-homoseksualist%C4%85/?hl=%2Bjezus+%2Bhomoseksualist%C4%85

3. Co dla Jonatana było ważniejsze od lojalności wobec Dawida i skąd o tym wiemy?

1 Samuela 20:42
      I Jonatan odezwał się do Dawida: „Idź w pokoju, ponieważ obaj przysięgliśmy w imię Jehowy, mówiąc: ‚Niech Jehowa będzie między mną a tobą i między moim potomstwem a twoim potomstwem po czas niezmierzony’”. Toteż Dawid wstał i ruszył w drogę, Jonatan zaś wszedł do miasta.

Odpowiedź 3.
      Pan Jonatan wiedział, że pan Dawid został namaszczony z inicjatywy Boga i szanował to postanowienie. W związku emocjonalnym z panem Dawidem trzecią osobą był sam Bóg.

4. (a) Dzięki czemu zaznamy prawdziwej radości i satysfakcji? (b) Co rozważymy w tym artykule?

1 Tesaloniczan 2:10, 11
      Jesteście świadkami, i Bóg też, jak lojalni i prawi, i nienaganni okazaliśmy się wobec was, wierzących. Toteż dobrze wiecie, że jak ojciec postępuje ze swymi dziećmi, tak każdego z was usilnie zachęcaliśmy i pocieszaliśmy, i składaliśmy wam świadectwo,

Odpowiedź 4.
      a. Rozsądne trzymanie się lojalności może być źródłem radości i satysfakcji.

b. „W tym artykule rozważymy, jak przykład Jonatana może nam pomóc dochować lojalności Jehowie w czterech niełatwych sytuacjach:
      gdy ktoś sprawujący władzę zdaje się nie zasługiwać na szacunek,
      2) gdy trzeba wybrać, komu okazać lojalność,
      3) gdy ktoś nas źle zrozumie lub oceni i
      4) gdy lojalność trudno pogodzić z osobistymi korzyściami.”

GDY KTOŚ SPRAWUJĄCY WŁADZĘ ZDAJE SIĘ NIE ZASŁUGIWAĆ NA SZACUNEK
      5. Dlaczego Izraelitom trudno było zachować lojalność wobec Boga za rządów Saula?

1 Samuela 15:17-23
      I Samuel przemówił:
      „Czyż to nie wtedy, gdy we własnych oczach byłeś mały, zostałeś głową plemion izraelskich i Jehowa cię namaścił na króla nad Izraelem? Później Jehowa wysłał cię z misją i rzekł: ‚Idź, wydaj na zagładę tych grzeszników, Amalekitów, i walcz z nimi, aż ich wytępisz’. Dlaczego więc nie usłuchałeś głosu Jehowy, lecz chciwie rzuciłeś się na łup i czyniłeś to, co złe w oczach Jehowy?” Jednakże Saul powiedział do Samuela: „Ależ usłuchałem głosu Jehowy: wyruszyłem z misją, z którą mnie wysłał Jehowa, i przyprowadziłem Agaga, króla Amaleka, lecz Amaleka wydałem na zagładę. A lud pozabierał z łupu owce i bydło, najwyborniejsze z nich, jako rzecz wydaną na zagładę, aby ofiarować Jehowie, twemu Bogu, w Gilgal”. Wtedy Samuel rzekł: „Czy Jehowa ma takie samo upodobanie w całopaleniach i ofiarach, jak w posłuszeństwie wobec głosu Jehowy? Oto posłuszeństwo jest lepsze niż ofiara, zwracanie uwagi — niż tłuszcz baranów; bo buntowniczość jest tym samym, co grzech wróżbiarstwa, a zuchwałe wysuwanie się naprzód — tym samym, co używanie mocy tajemnej i terafim. Ponieważ ty odrzuciłeś słowo Jehowy, więc i on odrzuca ciebie, byś nie był królem”.

Odpowiedź 5.
      Król Saul nie okazał się lojalnym wobec rozkazów Boga. Przykład idący z góry może działać szkodliwie na poddanych.

6. Co pokazuje, że Jonatan pozostał lojalny względem Jehowy?

1 Samuela 13:5, 15, 22; 1 Samuela 14:1, 2, 6, 14, 15, 20
      A Filistyni zebrali się, by walczyć z Izraelem: trzydzieści tysięcy rydwanów wojennych i sześć tysięcy jeźdźców oraz takie mnóstwo ludu, jak ziarnek piasku, które są na brzegu morza; i wyruszyli, i rozbili obóz w Michmasz, na wschód od Bet-Awen.
      Potem Samuel wstał i ruszył z Gilgal do Gibei Beniamina, Saul zaś policzył lud, tych, którzy się jeszcze przy nim znajdowali, około sześciuset mężów.
      I stało się w dniu bitwy, że w ręce nikogo z ludu, który był z Saulem i Jonatanem, nie było ani miecza, ani włóczni; znajdował się tylko u Saula i Jonatana, jego syna.
      I pewnego dnia Jonatan, syn Saula, rzekł do sługi, który nosił jego broń: „Chodź, przedostańmy się do placówki Filistynów, którzy są po tamtej stronie”. Ale swemu ojcu o tym nie powiedział. Saul zaś przebywał na skraju Gibei pod granatowcem, który jest w Migron; a lud, który z nim był, liczył około sześciuset mężów.
      Jonatan rzekł więc do sługi, do swego giermka: „Chodź, przedostańmy się do placówki tych nieobrzezańców. Może Jehowa będzie działał na naszą rzecz, bo nic nie przeszkodzi Jehowie wybawić przez wielu czy przez niewielu”.
      I ta pierwsza rzeź, którą im urządził Jonatan i jego giermek, objęła około dwudziestu mężczyzn mniej więcej na połowie długości bruzdy na mordze pola. Wtedy powstało drżenie w obozie w polu i wśród wszystkich ludzi z placówki; zadrżał też oddział grabieżców, nawet oni, a ziemia zaczęła się trząść i przerodziło się to w drżenie od Boga.
      I zwołali się, Saul oraz cały lud, który z nim był. Przyszli więc aż na miejsce bitwy, a tam miecz każdego zwrócił się przeciwko jego bliźniemu; pogrom był bardzo wielki.

Odpowiedź 6.
      W wojnach toczonych przez Izraelitów pan Jonatan lojalnie walczył z wrogami.

7. Jak Jonatan traktował swego ojca?

1 Samuela 31:1, 2
      A Filistyni walczyli z Izraelem i mężowie izraelscy rzucili się do ucieczki przed Filistynami, i padali zabici na górze Gilboa. I podążali Filistyni tuż za Saulem oraz jego synami; i w końcu Filistyni zabili Jonatana, a także Abinadaba i Malki-Szuę, synów Saula.

Odpowiedź 7.
      Pan Jonatan lojalnie walczył u Boku swojego ojca i chociaż marzył o bycie drugim po Królu Dawidzie poległ w walce z wrogami Izraelitów.

8, 9. Jak okazywaniem respektu władzom dowodzimy lojalności wobec Boga?

Rzymian 13:1, 2
      Niech każda dusza będzie podporządkowana władzom zwierzchnim, bo nie ma władzy, jak tylko za sprawą Boga; istniejące władze zajmują swe względne pozycje za sprawą Boga. Dlatego ten, kto się sprzeciwia władzy, przeciwstawił się porządkowi Bożemu, ci zaś, którzy się mu przeciwstawili, ściągną na siebie wyrok.

Hebrajczyków 13:17
      Bądźcie posłuszni tym, którzy wśród was przewodzą, i bądźcie ulegli, oni bowiem czuwają nad waszymi duszami jako mający zdać sprawę — żeby mogli to czynić z radością, a nie ze wzdychaniem, bo to wyszłoby wam na szkodę.

1 Koryntian 11:3
      Ale chcę, byście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, a głową kobiety jest mężczyzna, a głową Chrystusa jest Bóg.

Odpowiedź 8, 9.
      Podporządkowując się dobrym prawom i przeciwstawiając się złym prawom dowodzimy lojalności wobec ludzi i Boga.

W akapicie tym zwróciłem jeszcze uwagę na przypis:

[1] (akapit 9) Niektóre imiona zostały zmienione.

Jeżeli dobrze rozumiem to prawdziwe imiona zastępiono nieprawdziwymi. Uważam, że jest to zła praktyka. Jeżeli coś nie jest prawdą to jest kłamstwem, a to jest poważny grzech.
      Grzech ten jest analizowany tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/6831-k%C5%82amstwo-%E2%80%93-grzech-przeciwko-prawdzie/

Można przecież było napisać, że siostra, która chce zachować anonimowość itd.

W akapicie tym zwróciłem jeszcze uwagę na zdanie:

„Wzorem Jonatana możemy dowodzić lojalności wobec Jehowy, gdy zgodnie z Jego wymaganiem okazujemy względne podporządkowanie władzom zwierzchnim — nawet jeśli niektóre zdają się nie zasługiwać na szacunek.”

Uważam, że absolutnie każdy człowiek zasługuje na szacunek. Ganić natomiast nawet należy złe czyny.

GDY TRZEBA WYBRAĆ, KOMU DOCHOWAĆ LOJALNOŚCI
      10. Skąd Jonatan wiedział, komu powinien dochować lojalności?

1 Samuela 19:1-6
      I Saul rozmawiał z Jonatanem, swoim synem, i ze wszystkimi swymi sługami o uśmierceniu Dawida. A Jonatan, syn Saula, bardzo sobie upodobał Dawida. Toteż Jonatan powiedział Dawidowi, mówiąc: „Saul, mój ojciec, zamierza cię uśmiercić. Proszę więc, miej się rano na baczności i zamieszkaj w kryjówce, i pozostawaj w ukryciu. Ja zaś wyjdę i stanę przy ojcu na polu, na którym ty będziesz, i porozmawiam z ojcem w twoim imieniu, i zobaczę, co się stanie, i na pewno cię o tym powiadomię”. Jonatan mówił więc dobrze o Dawidzie do Saula, swego ojca, i rzekł mu: „Niech król nie grzeszy przeciwko swemu słudze Dawidowi, bo on nie zgrzeszył wobec ciebie, a jego uczynki były bardzo dobre względem ciebie. I wziąwszy swoją duszę w dłoń, powalił Filistyna, tak iż Jehowa dokonał wielkiego wybawienia dla całego Izraela. Widziałeś to i się rozradowałeś. Czemuż miałbyś zgrzeszyć przeciwko niewinnej krwi, bez powodu wydając Dawida na śmierć?” Wtedy Saul usłuchał głosu Jonatana i przysiągł Saul: „Jako żyje Jehowa, nie zostanie uśmiercony”.

Odpowiedź 10.
      Nie wiem skąd pan Jonatan wiedział komu dochować lojalności. Panu Dawidowi dochowywał lojalności bo był nim zauroczony. Być może spodobało mu się jak pan Dawid niósł obciętą głowę szanownego pana Goliata.

11, 12. Jak miłość do Boga pomaga nam w dochowywaniu Mu lojalności?

Mateusza 10:37
      Kto bardziej kocha ojca lub matkę niż mnie, nie jest mnie godzien; i kto bardziej kocha syna lub córkę niż mnie, nie jest mnie godzien.

Mateusza 6:33
      „Stale więc szukajcie najpierw królestwa oraz Jego prawości, a wszystkie te inne rzeczy będą wam dodane.

Odpowiedź 11, 12.
      Zauroczonym Bogiem Biblii chrześcijanom łatwiej jest nienawidzić swoją najbliższą rodzinę i nawet cały świat. Temat tej, moim zdaniem szkodliwej nienawiści jest omówiony tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/6774-nienawi%C5%9B%C4%87-chrze%C5%9Bcijan-do-%C5%9Bwiata-i-ludzi/

13. Jak lojalność wobec Boga pomaga nam radzić sobie z problemami rodzinnymi?

Rodzaju 2:24
      Dlatego mężczyzna opuści ojca i matkę i przylgnie do swej żony, i staną się jednym ciałem.

1 Koryntian 13:4, 5
      Miłość jest wielkodusznie cierpliwa i życzliwa. Miłość nie jest zazdrosna, nie przechwala się, nie nadyma się, nie zachowuje się nieprzyzwoicie, nie szuka własnych korzyści, nie daje się rozdrażnić. Nie prowadzi rachunku krzywdy.

Odpowiedź 13.
      Jeżeli jesteśmy lojalni wobec Boga to powinniśmy słuchać tylko jego dobrych rad a złe odrzucać.
      Jeżeli tak będziemy postępować może nam się uda zwalczyć nakazaną przez Boga nienawiść do najbliższych i świata.

GDY KTOŚ NAS ŹLE ZROZUMIE LUB OCENI
      14. Jak Saul potraktował Jonatana?

1 Samuela 20:30-41
      Wówczas Saul zapałał gniewem na Jonatana i rzekł do niego: „Synu buntowniczej służącej, czyż nie wiem, że wybierasz syna Jessego ku swej własnej hańbie i ku hańbie wstydliwych części ciała swej matki? Bo przez wszystkie dni, dopóki będzie na ziemi żył syn Jessego, nie umocnisz się ani ty sam, ani twoja władza królewska. Poślij więc teraz i sprowadź go do mnie, ma bowiem ponieść śmierć”. Jednakże Jonatan odpowiedział Saulowi, swemu ojcu, i powiedział mu: „Czemu miałby ponieść śmierć? Cóż uczynił?” Wtedy Saul rzucił w niego włócznią, by mu zadać cios; i Jonatan poznał, że jego ojciec postanowił uśmiercić Dawida. Jonatan natychmiast wstał od stołu, pałając gniewem, i nie jadł chleba na drugi dzień po nowiu, bo sprawiono mu ból z powodu Dawida, gdyż jego własny ojciec go upokorzył. A rano Jonatan wyszedł w pole na miejsce umówione z Dawidem i był z nim młody sługa. I rzekł do swego sługi: „Pobiegnij, proszę, i znajdź strzały, które ja wypuszczam”. Sługa pobiegł, a on tak wypuścił strzałę, by go minęła. Gdy sługa dotarł do miejsca, gdzie była strzała, którą wypuścił Jonatan, zawołał Jonatan za sługą i rzekł: „Czy strzała nie jest dalej od ciebie?” I Jonatan zawołał jeszcze za sługą: „Szybko! Pośpiesz się! Nie stój!” I sługa Jonatana pozbierał strzały, po czym przyszedł do swego pana. A ów sługa o niczym nie wiedział; tylko Jonatan i Dawid wiedzieli o tej sprawie. Potem Jonatan dał swą broń swojemu słudze i powiedział mu: „Idź, zabierz to do miasta”. Sługa poszedł. Dawid zaś wstał z pobliskiego miejsca, od strony południowej. Następnie padł twarzą ku ziemi i pokłonił się trzy razy; i zaczęli jeden drugiego całować i płakać nad sobą nawzajem, a najbardziej płakał Dawid.

Odpowiedź 14.
      Pan Saul przejął się homoseksualnymi skłonnościami swego syna i go skarcił.

15. Jak powinniśmy zareagować, gdy ktoś nas źle potraktuje?

1 Samuela 1:13-17
      Anna zaś mówiła w swoim sercu; tylko jej wargi drżały, a głosu nie było słychać. Ale Heli brał ją za pijaną. Rzekł więc do niej Heli: „Dokąd będziesz się zachowywać jak pijana? Odsuń od siebie wino”. Anna odrzekła, mówiąc: „Nie, mój panie! Jestem niewiastą wielce uciśnioną na duchu; ani wina, ani odurzającego napoju nie piłam, lecz wylewam swą duszę przed Jehową. Nie czyń ze swej niewolnicy niewiasty nic niewartej, bo to z nadmiaru zmartwienia i zgryzoty mówiłam aż dotąd”. Wtedy Heli odpowiedział, mówiąc: „Idź w pokoju i oby Bóg Izraela przychylił się do twej gorącej prośby, z którą się do niego zwróciłaś”.

Odpowiedź 15.
      Jeżeli ktoś nas źle potraktuje to powinniśmy odpowiedzieć dobrem na zło i o ile to możliwe wyjaśnić tej osobie na czym to zło polegało.

GDY LOJALNOŚĆ TRUDNO POGODZIĆ Z WŁASNYMI KORZYŚCIAMI
      16. W jakich sytuacjach powinniśmy dochować lojalności Bogu i wyzbyć się samolubstwa?

1 Samuela 20:31
      Bo przez wszystkie dni, dopóki będzie na ziemi żył syn Jessego, nie umocnisz się ani ty sam, ani twoja władza królewska. Poślij więc teraz i sprowadź go do mnie, ma bowiem ponieść śmierć”.

Psalm 15:4
      W jego oczach odrzucony jest każdy, kto zasługuje na wzgardę, lecz bojących się Jehowy darzy on szacunkiem. Przysiągł na swoją szkodę, nic jednak nie zmienia.

Malachiasza 2:13-16
      „A oto druga rzecz, którą czynicie, tak iż ołtarz Jehowy jest pokryty łzami, płaczem i wzdychaniem, wskutek czego nie zwraca się już uwagi na dar ofiarny ani znajduje przyjemności w czymkolwiek z waszej ręki. Wy zaś powiedzieliście: ‚Z jakiego powodu?’ Z tego powodu, że sam Jehowa świadczył między tobą a żoną twej młodości, wobec której postąpiłeś zdradziecko, chociaż jest twoją towarzyszką i żoną twego przymierza. A znalazł się ktoś, kto tego nie uczynił, jako że miał resztkę ducha. I czego pragnął? Potomstwa Bożego. A wy się strzeżcie, jeśli chodzi o waszego ducha, i niech nikt nie postępuje zdradziecko wobec żony swej młodości. On bowiem znienawidził rozwody” — rzekł Jehowa, Bóg Izraela; „i tego, kto swą szatę pokrył przemocą” — rzekł Jehowa Zastępów. „Strzeżcie się więc, jeśli chodzi o waszego ducha, i nie postępujcie zdradziecko.

Odpowiedź 16.
      W każdych sytuacjach powinniśmy być lojalni wobec boga i wyzbywać się samolubstwa.

17. W czym ci pomogło przeanalizowanie tego artykułu?

Przysłów 27:11
      Bądź mądry, mój synu, i rozweselaj moje serce, abym mógł dać odpowiedź temu, który mi urąga.

Odpowiedź 17.
      Analiza tego artykułu utwierdziła mnie w postanowieniu pracowania nad lojalnością.

JAK BYŚ ODPOWIEDZIAŁ?
      Jak syn króla Saula Jonatan dowiódł lojalności wobec Jehowy?

Nie jestem pewien czy pan Jonatan dowiódł lojalności wobec Boga. Być może w czymś nie dopisał, skoro poległ w tak młodym wieku.

Jak możemy okazać się lojalni względem Boga, gdy naszym zdaniem ktoś sprawujący władzę nie zasługuje na szacunek?

Możemy okazywać lojalność względem Boga starając się słuchać jego dobrych rad i przeciwstawiając się złym. Możemy też modlić się o jego pomyślność i o zdrowie psychiczne, bo z Biblii możemy wyciągnąć wniosek, że ma Bóg wiele wad.
      Temat ten analizujemy tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/6793-b%C3%B3g-biblii-%E2%80%93-kwestia-jego-zdrowia-psychicznego/

Podobnie powinniśmy postępować wobec każdego człowieka – każdemu też powinniśmy okazywać szacunek.

Jak możemy pozostać lojalni wobec Jehowy, gdy ktoś nas źle zrozumie lub oceni?

Jeżeli ktoś nas źle zrozumie lub oceni zachowamy lojalność wyjaśniając sprawę.

A Wy szanowni Forumowicze jak byście odpowiedzieli na zadane pytania?
  • Popularny

• Kto obchodzi dziś urodziny

1. mimoza
      mimoza
  • Wpisy bloga