Promowane odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz


 • Przeglądający

  Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

 • Podobna zawartość

  • Przez Jacek
   Ile trwał pobyt Izraelitów w Egipcie?
    
   Według Biblii Świadków Jehowy, pobyt Izraelitów w Egipcie trwał czterysta trzydzieści lat.
   Proszę sprawdźmy:
    
   Wyjścia 12:40
   (...)A pobyt synów Izraela, którzy mieszkali w Egipcie, trwał czterysta trzydzieści lat.
    
   Tę samą liczbę lat znajdziemy w Biblii Tysiąclecia – Biblia Rzymskich Katolików:
    
   Wyjścia 12:40
   A czas pobytu Izraelitów w Egipcie trwał czterysta trzydzieści lat.
    
   Świadkowie Jehowy podważają autentyczność tego sprawozdania zapisanego w Biblii, podważając tym samym wiarygodność Biblii.
   Według doktryny ich wiary pobyt ten trwał 215 lat. Proszę sprawdźmy co napisano w leksykonie 'Wnikliwe poznawanie Pism (wydawnictwo Świadków Jehowy):
    
   *** it-1 s. 851 ak. 5 Izrael ***
   W 1728 r. p.n.e. głód zmusił domowników Jakuba, by przeprowadzili się do Egiptu, gdzie ich potomkowie przebywali potem 215 lat jako osiadli przybysze.
    
   *** it-1 s. 351 ak. 6 Chronologia ***
   Chronologia egipska. Historia egipska wielokrotnie zazębia się z izraelską. W niniejszej publikacji wykazano, że Izraelici przybyli do Egiptu w 1728 r. p.n.e., a wyszli stamtąd 215 lat później, w r. 1513.
    
   W leksykonie tym, ten niebiblijny dogmat wiary tak uzasadniają:
    
   *** it-2 s. 1094 ak. 8 Wyjście Izraelitów z Egiptu (exodus) ***
   Okres 430 lat. Inny sposób ustalenia tej daty opiera się na wypowiedzi z Wyjścia 12:40, 41: „A pobyt synów Izraela, którzy mieszkali w Egipcie, trwał czterysta trzydzieści lat. I stało się pod koniec czterystu trzydziestu lat, w tymże dniu stało się, że wszystkie zastępy Jehowy wyszły z ziemi egipskiej”. W przypisie do Wyjścia 12:40 (NW) na temat zwrotu „którzy mieszkali” powiedziano: „W języku hebr. czasownik ten występuje w lm. Zaimek względny ʼaszér („który”) odnosi się raczej do wyrażenia ‚synowie Izraela’ niż do słowa ‚pobyt’”. W greckiej Septuagincie werset 40 oddano następująco: „Ale pobyt synów Izraela, podczas którego mieszkali w ziemi egipskiej i w ziemi Kanaan, [trwał] czterysta trzydzieści lat”. W Pięcioksięgu samarytańskim też czytamy, że było to „w ziemi kananejskiej i w ziemi egipskiej”. Ze wszystkich tych przekładów wynika, iż ów 430-letni okres obejmował pobyt Izraelitów nie tylko w Egipcie.
    
   W powyższym wywodzie, teologowie Świadków Jehowy podważyli prawdziwość cytowanego wersetu z Biblii, według którego pobyt Izraelitów w Egipcie trwał 430 lat. Według Świadków Jehowy werset ten powinien brzmieć:
    
   „Ale pobyt synów Izraela, podczas którego mieszkali w ziemi egipskiej i w ziemi Kanaan, [trwał] czterysta trzydzieści lat”.
    
   Załóżmy, że to jest prawda. Jeżeli pobyt Izraelitów w ziemi Egipskiej trwał 215 lat, to powinien go poprzedzić 215 letni okres pobytu tego ludu w ziemi Kananejskiej.
   Proszę sprawdźmy w Biblii jak się rzeczy mają.
   Dzieje narodu Izraelskiego zaczynają się w chwili, kiedy szanowny pan Jakub został nazwany Izraelem:
    
   Rodzaju 32:24-28; 35:9, 10
   (...)W końcu Jakub pozostał sam. Wówczas zaczął się z nim mocować pewien mąż — aż do wzejścia jutrzenki. Widząc, że go nie przemógł, dotknął panewki jego stawu biodrowego; i u Jakuba nastąpiło przesunięcie w obrębie panewki stawu biodrowego, gdy się z nim mocował. Potem rzekł: „Pozwól mi odejść, bo wzeszła jutrzenka”. Ten odrzekł: „Nie pozwolę ci odejść, dopóki mnie najpierw nie pobłogosławisz”. Powiedział więc do niego: „Jakie jest twoje imię?”, na co ten rzekł: „Jakub”. On zaś powiedział: „Nie będziesz już dłużej nazywany imieniem Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś z Bogiem i z ludźmi, tak iż w końcu przemogłeś”.
   (...)I Bóg jeszcze raz ukazał się Jakubowi, gdy ten przybywał z Paddan-Aram, i go pobłogosławił. I Bóg przemówił do niego: „Twoje imię jest Jakub. Nie będziesz już miał na imię Jakub, ale będziesz się nazywał Izrael”. I zaczął go nazywać imieniem Izrael.
    
   Działo się to po około dwudziestu latach pobytu u szanownego pana Labana:
    
   Rodzaju 31:38
   (...)Przez te dwadzieścia lat byłem u ciebie. (…)
    
   Według Świadków Jehowy szanowny pan Jakub miał już wtedy 99 lat:
    
   *** it-1 s. 866 ak. 4 Jakub ***
   Jakub miał 77 lat, gdy opuścił Beer-Szebę i udał się do kraju swych przodków, gdzie miał spędzić następne 20 lat życia (Rdz 28:10; 31:38).
    
   Jako 77 letni mężczyzna trafił do szanownego pana Labana, pojął tam cztery żony i po upływie 20 lat w wieku 99 lat wybrał się w drogę, podczas której jak przeczytaliśmy w Biblii został nazwany Izraelem. Załóżmy, że dane te są prawdziwe. Szanowny pan Jakub od około 99 roku zwany Izraelem według Biblii dożył 147 lat, czego 17 w Egipcie.
    
   Rodzaju 47:27, 28
   I mieszkał Izrael w ziemi egipskiej, w ziemi Goszen; i osiedlili się w niej, i byli płodni, i bardzo się rozmnożyli. A Jakub żył w ziemi egipskiej siedemnaście lat, tak iż dni Jakuba, lat jego życia, było ogółem sto czterdzieści siedem lat.
    
   Odejmijmy teraz od tych 147 lat życia, 99 lat życia, kiedy szanowny pan Jakub nie był jeszcze nazwany Izraelem, to okazuje się, że jako Izraelita przeżył 48 lat, z czego 17 lat w Egipcie.
   Jeżeli od 48 lat odejmiemy 17 lat, to okazuje się, że jako Izraelita szanowny pan Jakub – Izrael, w ziemi nie należącej do Egiptu przeżył 31 lat.
    
   Tymczasem według Świadków Jehowy pobyt ten trwał 215 lat w ziemi egipskiej i 215 lat w Kanaan:
   „Ale pobyt synów Izraela, podczas którego mieszkali w ziemi egipskiej i w ziemi Kanaan, [trwał] czterysta trzydzieści lat”.
   Okazuje się jednak, że według najbardziej przychylnych rozumowaniu Świadków Jehowy obliczeń łączny pobyt Izraelitów w tych ziemiach to 215 lat w ziemi egipskiej i 31 lat przed trafieniem do Egiptu. Czyli w sumie daje to 246 lat.
   Według Świadków Jehowy pobyt ten powinien trwać 430 lat.
   Powstaje pytanie, gdzie zniknęło 184 lata z historii narodu Izraelskiego?
    
   Podsumujmy proszę te rozważania.
   Jeżeli w Bili napisano prawdę i pobyt Izraelitów w Egipcie trwał 430 lat - Wyjścia 12:40
   A czas pobytu Izraelitów w Egipcie trwał czterysta trzydzieści lat. - w takim wypadku w chronologii Świadków Jehowy brakuje 215 lat, nauczają bowiem oni:
    
   *** it-1 s. 351 ak. 6 Chronologia ***
   Chronologia egipska. Historia egipska wielokrotnie zazębia się z izraelską. W niniejszej publikacji wykazano, że Izraelici przybyli do Egiptu w 1728 r. p.n.e., a wyszli stamtąd 215 lat później, w r. 1513.
    
   Według dogmatu wiary Świadków Jehowy zapis ten jest błędny, bo pobyt Izraelitów w Egipcie powinno się zsumować z pobytem Izraelitów w Kanaanie:
   „Ale pobyt synów Izraela, podczas którego mieszkali w ziemi egipskiej i w ziemi Kanaan, [trwał] czterysta trzydzieści lat”.
   Z obliczeń biblijnych wynika, że szanowny pan Jakub około 31 lat wcześniej został nazwany Izraelem i od tego czasu dopiero rozpoczynają się dzieje narodu Izraelskiego.
   Szanowny pan Abraham, jego dziadek oraz jego tata Izaak, to rodowici Syryjczycy:
   Powtórzonego Prawa 26:5
   (...)Mój ojciec był ginącym Syryjczykiem(...)
   Załóżmy, że te 31 lat Izraelskiego plemienia w całości zaliczymy do pobytu Kanaanie, to i tak w chronologii Świadków Jehowy zniknęły co najmniej 184 lata dziejów Izraelitów.
   Gdyby je dodać do uznawanej przez Świadków Jehowy chronologii, to szanowny pan Jehoszua Masziach (Jezus Chrystus) urodził się 183 lata później i cały kalendarz chrześcijański powinien zostać zweryfikowany.
    
   Temat kalendarza chrześcijańskiego i jego wiarygodności analizujemy tutaj:
   http://watchtower-forum.pl/topic/1487-kiedy-urodzi%C5%82-si%C4%99-jezus-w-kt%C3%B3rym-roku-%C5%BCyjemy/
   A Wy szanowni Forumowicze, co o tym myślicie?
   Czy moje obliczenia i rozumowanie jest poprawne?
    
   Bardzo proszę o szczerą krytykę.
    
    
  • Przez DreamMaster
    Witam jeszcze dawno temu czytałem znaną powszechnie w "odstępczym świecie" książke Jonnsonna "Kwestia Czasów Pogan". Zaciekawiło mnie jak potoczyły się losy autora... czy przyłączył się on do jakiejś innej religi. Jeśli ktoś ma jakieś info z góry będę wdzięczny   
  • Przez Roszada
   Otrzymałem takie oto info z ładną tabelą uaktualnioną:
    
   https://imgur.com/9shBrIb
    
   Tu była polska wersja zakończona na 2010 roku, zdaje się Liberal ją stworzył:
    
   http://www.piotrandryszczak.pl/arty/boczkowski/przewodnika.pdf
  • Przez KaiserSoze
   http://tv.jw.org/#video/VODStudio/pub-jwb_201509_1_VIDEO
   Kto oglądał?
   Jakie wrażenia po wreszcie wyjaśnionej kwestii pokolenia?
  • Przez Roszada
   Właśnie została wstawiona do netu moja nowa książka w PDF pt.
    
   „Pokolenie roku 1914” i oczekiwania Świadków Jehowy (2015).
    
   Prawdopodobnie nigdy nie będzie wydana ona na papierze, gdyż jest monotematyczna, a więc mało ciekawa. Poza tym nie ma sponsora na jej wydanie.
    
   Pieniądze przekazane przez darczyńców zostaną wykorzystane, jak podano, na wydanie książki pt.
   Rok 1925 i Miliony ludzi z obecnie żyjących nigdy nie umrą! Dawne zapowiedzi i oczekiwania organizacji Świadków Jehowy
    
   Ale gdyby znalazł się chętny do jej wydania to oczywiście uzyskałby moją aprobatę i pozwolenie.
   Książka to istne archiwum tekstów dla potomnych.
   Prócz PDFu jest też wersja w Wordzie i html-u.
    
   Cieszę się, że nie publikowałem jej wcześniej, gdyż aż do stycznia 2014 roku nauka o „tym pokoleniu” się krystalizowała.
    
   http://piotrandryszczak.pl/1914pokolenie/pokolenie-roku-1914-i-oczekiwania-swiadkow-jehowy.html
 • Popularny

 • Kto obchodzi dziś urodziny

  1. lucy
   lucy
   Wiek: 42 lata
 • Wpisy bloga