Jacek

Broadcasting listopad - ścisłość informacji - quiz część 1.

Promowane odpowiedzi

Najsz.

Najserdeczniejsze, najszczersze powitanie połączone z wyrazami najwyższego szacunku oraz życzeniami osiągnięcia wszystkiego najlepszego co człowiek może osiągnąć w swym życiu.

Najszanowniejsi Forumowicze, z ciekawością obejrzałem listopadową audycję telewizji Broadcasting. Osoby zainteresowane mogą zobaczyć ją tutaj:

https://tv.jw.org/#pl/mediaitems/LatestVideos/pub-jwb_201711_1_VIDEO  

Tematem głównym audycji jest ścisłość informacji.
Mi spodobał się quiz, który prezenter zapowiedział tak:

„Przeprowadźmy quiz, który nazwiemy zostań redaktorem. 
Na ekranie pojawi się kilka wypowiedzi, które są nie do końca poprawne. 
Twoim zadaniem jest znalezienie nieścisłości, wykazanie dlaczego to błąd i jak go poprawić.
Dobra zabawa gwarantowana.
Oto pierwsza wypowiedź:

„Według dzieła Smithsonian Knowledge Encyclopedia egipski Wielki Sfinks powstał około roku 2550 p.n.e.””

Zapraszam najserdeczniej chętnych forumowiczów do wspólnej zabawy. 

Znaleźliście jakąś nieścisłość w pierwszej wypowiedzi?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Najszanowniejsi Forumowicze, kiedy przeczytałem tę notatkę od razu rzucił mi się w oczy błąd, świadczący o braku podstawowej wiedzy historycznej autora tej informacji. Chciałem sprawdzić w internecie, czy aby na pewno notatka została poprawnie przepisana i przetłumaczona, ale nie udało mi się znaleźć oryginalnej wersji. Czy ktoś może ma dostęp do tej Encyklopedii?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Scenarzysta telewizji Broadcasting, tak odpowiedział na quiz:

„Chodzi o datę 2550 przed naszą erą.

Do ogólnoświatowego potopu doszło jakieś 200 lat po tej dacie. Czy Sfinks mógł przetrwać potop?

Raczej nie. Chyba, że w jego wyniku stracił nos.”

Dodano jeszcze taki komentarz:

„Dobrze, żeby uczniowie pamiętali o tych datach, gdy piszą prace szkolne. Czasami sięgacie do jakiejś encyklopedii, która podaje określoną datę. Aby jednak wasze prace były jak najdokładniejsze, bierzcie pod uwagę datę potopu, Rok 2370 przed naszą erą.”

Najszanowniejsi Internauci, co myślicie o takim rozwiązaniu tego quizu?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
14 godzin temu, Jacek napisał:

Najszanowniejsi Internauci, co myślicie o takim rozwiązaniu tego quizu

Moje reakcje na obfitość i pożywność duchowego pokarmu są niezmiennie prawomyślne i entuzjastyczne, niczym w przywołanym poniżej ustępie z literatury pięknej:

- No, Ministerstwo Obfitości rzeczywiście spisało się w tym roku na medal - rzekł kiwając z uznaniem głową.
- Przy okazji, Smith, stary druhu, nie masz przypadkiem żyletki, którą mógłbyś mi odstąpić ?
- Niestety - odparł Winston. - Sam od sześciu tygodni używam tej samej.

George Orwell, Rok 1984
Edytowane przez Jedediah

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
8 godzin temu, Jedediah napisał:

Moje reakcje na obfitość i pożywność duchowego pokarmu są niezmiennie prawomyślne i entuzjastyczne, niczym w przywołanym poniżej ustępie z literatury pięknej:

- No, Ministerstwo Obfitości rzeczywiście spisało się w tym roku na medal - rzekł kiwając z uznaniem głową.
- Przy okazji, Smith, stary druhu, nie masz przypadkiem żyletki, którą mógłbyś mi odstąpić ?
- Niestety - odparł Winston. - Sam od sześciu tygodni używam tej samej.

George Orwell, Rok 1984

Najszanowniejszy Jedediah, też zauważyłem, że Świadkowie Jehowy dali się wciągnąć w propagandę sukcesu, ale nie to jest tematem quizu.

Najszanowniejsi Internauci, twórca quizu, prawidłowo zwrócił nam uwagę na miejsce nieścisłości, ale swoją odpowiedzią zdradził, że albo dysponuje on totalnym brakiem wiedzy w pewnym, ale ważnym elemencie wiedzy historycznej, albo też celowo chciał wprowadzić odbiorców quizu w błąd. Jaka jest prawda, tego nie wiem.

Ja pierwsze co zrobiłem to sprawdziłem w dwóch encyklopediach Państwowego Wydawnictwa Naukowego, co też tam na temat Sfinksa napisano:

Encyklopedia Religii PWN

W zabytkach staroż. Egiptu ukazywany jako leżący lew z podniesioną ludzką, baranią, jastrzębią czy sokolą głową. Najsłynniejszym s. jest pochodzący z epoki Starego Państwa Wielki Sfinks wykuty w monolitycznej skale w miejscowości Giza, w pobliżu piramidy Chefrena

Naukowa encyklopedia powszechna PWN

SFINKS [gr.], w rzeźbie staroż. Egiptu wyobrażenie leżącego lwa z głową ludzką (zwykle portretem władcy) lub zwierzęcą (symbol bóstwa); najsłynniejszy sfinks w Gizie wykuty w monolitycznej skale pełnił funkcję strażnika król. nekropoli; sfinksy ustawiano także wzdłuż alei procesyjnych prowadzących do świątyń (tzw. aleje sfinksów).

Najszanowniejsi Internauci, czy widzicie jakieś różnice pomiędzy informacjami z quizu a informacjami encyklopedii PWN?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Masz zdrowie człowieku, ja bym nie dał rady siedzieć w głowach tych dziadków z Brooklynu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Leśne dziadki potrafili wmowic swoim wiernym , ze wybudowanie rezydencji/hotelu na pelnym wypasie w Warwick , sluzy wszystkim braciom na calym globie ( walic to ze 95% SJ nawet nie bedzie mialo okazji zobaczyc tego cacka) 

Potrafia wmowic , ze sa ekspertami od wszystkiego . Sa biblistami , trapeutami , przyrodnikami i w ogole ... od A do Z. 

Dlaczego wiec lesne dziadki mialyby odczuwac jakikolwiek kompleks , aby sobie nie zrobic  quizu o potopach i nosie Sfinksa ? :)  

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
13 godzin temu, Terebint napisał:

Masz zdrowie człowieku, ja bym nie dał rady siedzieć w głowach tych dziadków z Brooklynu.

Najsz najszanowniejszy Terebint, jako poszukiwacz Boga cenię sobie bardzo lekcje Świadków Jehowy. Uważam, że ten quiz jest bardzo pożyteczny a dążenie do ścisłości informacji uważam za pochwały godne.

5 godzin temu, Gog napisał:

Leśne dziadki potrafili wmowic swoim wiernym , ze wybudowanie rezydencji/hotelu na pelnym wypasie w Warwick , sluzy wszystkim braciom na calym globie ( walic to ze 95% SJ nawet nie bedzie mialo okazji zobaczyc tego cacka) 

Potrafia wmowic , ze sa ekspertami od wszystkiego . Sa biblistami , trapeutami , przyrodnikami i w ogole ... od A do Z. 

Dlaczego wiec lesne dziadki mialyby odczuwac jakikolwiek kompleks , aby sobie nie zrobic  quizu o potopach i nosie Sfinksa ? :)  

Najsz, najszanowniejszy Gogu kwestia Warwick to nie moja sprawa, a quiz o Sfinksie uważam za pożyteczny, zwłaszcza w kwestii dat. Ja porównując trzy różne notatki encyklopedyczne dotyczące dat zwróciłem uwagę na fakt, że tylko jedna z nich podawała datę. Powstaje pytanie jak sprawdzić kiedy Wilki Sfinks został zbudowany?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Słynna zagadka Sfinksa, rozwiązana przez Edypa doprowadziła do tego, że Sfinks rzucił się do przepaści i tym sposobem przetrwał potop :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

strasznie "pogańska" oraz "bezbożna" jest ta warwicka telewizja :)

zapytam retorycznie: to już nie można było wymyśleć quizu opartego na wydarzeniach biblijnych i trzeba było pytać o wizerunki fałszywych bogów?!

mam wątpliwości czy Jehowa będzie błogosławić tak "pogańskiej" telewizji :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
15 godzin temu, Gregorio napisał:

Słynna zagadka Sfinksa, rozwiązana przez Edypa doprowadziła do tego, że Sfinks rzucił się do przepaści i tym sposobem przetrwał potop :)

Najsz. Najszanowniejszy Gregorio, z tego co mi wiadomo Wielki Sfinks z Egiptu to inna tajemnicza postać, o której niewiele wiadomo. W encyklopedii PWN tak napisano na temat sfinksów:

W mitologii staroż. Egiptu s. nie odgrywał żadnej roli. W mitologii staroż. Grecji był hybrydalnym żeńskim potworem związanym z tzw. cyklem tebańskim. Miał głowę i piersi kobiety, ciało lwa, skrzydła orła i ogon węża. Za czasów króla Lajosa, pochodzącego z rodu Kadmosa, bogini Hera ściągnęła s. jako plagę z Etiopii i osadziła na górze Fikion, w pobliżu beockich Teb. S. pustoszył całą okolicę i zadawał każdemu z przechodniów zagadkę: "Jakie to stworzenie, które o świcie porusza się na czterech nogach, w południe na dwóch, a wieczorem na trzech?". Jeśli odpowiedź była nieprawidłowa, s. dusił i pożerał nieszczęśnika, w razie prawidłowej odpowiedzi   sam miał się zabić, skacząc w przepaść. Poprawnej odpowiedzi, wskazującej na człowieka, udzielił Edyp, porzucony w niemowlęctwie syn króla Lajosa. Pokonany s. rzucił się w przepaść i zginął. W gr. ikonografii s. różnił się od s. egipskiego nie tylko dodaniem skrzydeł i żeńskich piersi, lecz także inną pozycją ciała: ukazywany był nie jako leżący, lecz siedzący.

Jeżeli prawdą jest, że w Egipcie nie odgrywał on roli religijnej to jest to jakaś poszlaka, że powstał oo przed potopem. Fakt, że został on wykuty w monolitycznej skale oraz jego rozmiar przekładający się na wagę są kolejnym argumentem z tym, że mógł powstać przed potopem. Zagadką dla mnie pozostaje jak ustalić datę powstania Sfinksa?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
13 godzin temu, Sebastian napisał:

strasznie "pogańska" oraz "bezbożna" jest ta warwicka telewizja :)

zapytam retorycznie: to już nie można było wymyśleć quizu opartego na wydarzeniach biblijnych i trzeba było pytać o wizerunki fałszywych bogów?!

mam wątpliwości czy Jehowa będzie błogosławić tak "pogańskiej" telewizji :)

Najsz. Najszanowniejszy Sebastianie, uważam, że quiz ze Sfinksem jest dobrą lekcją mogącą pomóc nam zrozumieć lekcję dotyczącą ścisłości informacji. Historia Biblii powiązana jest bezpośrednio z Egiptem a i w historii Świadków Jehowy wywodzących się od Badaczy Pisma Świętego Egipt a zwłaszcza jedna z piramid odegrały dużą rolę. Najszanowniejszy Sebastianie, a jak ty byś ustalił datę powstania Wielkiego Sfinksa w Egipcie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, Jacek napisał:

Sebastianie, a jak ty byś ustalił datę powstania Wielkiego Sfinksa w Egipcie?

poszperałbym w strażnicach ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 17.11.2017 o 11:02, Sebastian napisał:

poszperałbym w strażnicach ;)

Najsz.

Najszanowniejszy Sebastianie poszperałem, ale bezskutecznie. Szukałem też w google. Znalazłem dużo hipotez, ale żadnych konkretnych dokumentów pozwalających ustalić datę wybudowania Wielkiego Sfinksa. To samo dotyczy utraty nosa. Na przykład spotkałem się takimi przypuszczeniami:

"Jest szereg hipotez. Najbardziej rozpowszechniona jest ta, że noc został zniszczony przez wojska napoleońskie. Konkretnie - przez pijanego artylerzystę francuskiego, który wcelował w Sfinksa armatnią kulę. Tymczasem w 1737 r. duński odkrywca Frederic Louis Norden naszkicował Sfinksa bez nosa, a było to wcześniej, zanim wojska Napoleona dotarły do Egiptu. 

XV-wieczny historyk arabski Al-Maqrizi twierdzi, że Sfinks został pozbawiony nosa w 1378 roku. Fanatyk religijny Muhammad Sa'im al-Dahr chciał wtedy zniszczyć Sfinksa, do którego modlili się chłopi egipscy, prosząc o więcej wody w Nilu. Zniszczył jedynie nos Sfinksa, za co został podobno zgładzony."

Z tezą, że nos zniszczony został w potopie zetknąłem się tylko w telewizji Broadcasting, 

Życzę powodzenia czyli znalezienia dla siebie najlepszej drogi do zbawienia. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Przeglądający

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Przez Jacek
      Najszanowniejsi Forumowicze, dzisiejszy tekst dzienny poświęcony był przestrzeganiu prawa. Zainspirował on mnie do napisania listu otwartego do Świadków Jehowy. Oto ten list:
      Jacek Kwaśniewski Kraków 4 dzień 1 miesiąc 9 rok EY
      Najsz.
      (Najsz – jest to wymyślone przeze mnie słowo - jest ono skrótem najserdeczniejszego, możliwie najszczerszego powitania połączonego z wyrazami najwyższego szacunku oraz życzeniami osiągnięcia wszystkiego najlepszego co też człowiek, grupa ludzi czy też inna istota lub grupa istot może osiągnąć w swym życiu.).
      Najszanowniejsi Świadkowie Jehowy, najszanowniejsi członkowie Ciała Kierowniczego, najszanowniejsi czytelnicy tego listu, dzisiejszy tekst dzienny poświęcony jest prawu. Proszę zapoznajmy się z jego fragmentem:
      Czwartek 23 listopada Obdarz mnie zrozumieniem, bym przestrzegał twego prawa i bym się go trzymał całym sercem (Ps. 119:34).
      Jeżeli to stosowne, wyjaśniaj swoim dzieciom, dlaczego ustanowiłeś jakąś regułę lub podjąłeś daną decyzję. Kiedy nastolatek rozumie twój sposób myślenia, zapewne łatwiej mu będzie okazywać posłuszeństwo z serca. (...)
      Podobną myśl zachęcającą do przestrzegania prawa znajdziemy w Księdze Jehoszui (Jozuego według nazewnictwa Świadków Jehowy):
      Jozuego 1:8
      (...)Ta księga prawa niech się nie oddala od twoich ust i czytaj ją półgłosem dniem i nocą, byś dbał o postępowanie zgodne ze wszystkim, co jest w niej napisane; bo wtedy zapewnisz swej drodze powodzenie i wtedy będziesz działał mądrze.
      Podobną naukę przekazał chrześcijanom najszanowniejszy władca Jehoszua Masziach (Jezus Chrystus):
      Mateusza 5:17-20
      (...)„Nie myślcie, że przyszedłem zniweczyć Prawo lub Proroków. Nie przyszedłem zniweczyć, lecz spełnić; bo zaprawdę wam mówię, że prędzej przeminęłyby niebo i ziemia, niżby w jakiś sposób przeminęła jedna najmniejsza litera lub jedna cząstka litery w Prawie i nie wszystko się stało. Kto więc łamie jedno z tych najmniejszych przykazań i tak uczy ludzi, będzie nazwany ‚najmniejszym’ w odniesieniu do królestwa niebios. Każdy zaś, kto je spełnia i ich naucza, będzie nazwany ‚wielkim’ w odniesieniu do królestwa niebios. Bo mówię wam, że jeśli wasza prawość nie będzie obfitsza niż uczonych w piśmie i faryzeuszy, to na pewno nie wejdziecie do królestwa niebios.
      Nauczał też, że nauka ta nie jest jego ale pochodzi od Ojca, który go posłał:
      Jana 14:23, 24
      (...)Odpowiadając, Jezus rzekł do niego: „Jeżeli ktoś mnie miłuje, to będzie zachowywał moje słowo, a mój Ojciec będzie go miłował i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać. Kto mnie nie miłuje, nie zachowuje moich słów; a słowo, które słyszycie, nie jest moje, lecz należy do Ojca, który mnie posłał.
      Siebie też nazwał jedyną drogą do Ojca:
      Jana 14:6
      (...)Jezus mu rzekł: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze mnie.
      Według mnie sprawa jest jasna, prosta, nie budząca wątpliwości – chrześcijanie powinni być wyjątkowo skrupulatni w przestrzeganiu prawa. Tymczasem Świadkowie Jehowy odrzucili tę naukę najszanowniejszego władcy Jehoszua (Jezusa). Na przykład najszanowniejszy pan Geoffrey Jackson, w swoim kazaniu zatytułowanym 'Jezus wypełnił prawo', w oparciu o nauki najszanowniejszego pana apostoła Pawła udowodniał w sposób moim zdaniem wyjątkowo nieudolny, że chrześcijan nie obowiązuje ani dekalog ani inne prawa starotestamentowe. Napisałem list z analizą tego kazania i jeżeli ktoś jest nim zainteresowany to służę jego kopią.
      Wygląda na to, że Świadkowie Jehowy odrzucili autorytet najszanowniejszego władcy Jehosza (Jezusa) i w zamian zaczęli naśladować i słuchać odstępczych nauk nauk pana apostoła Pawła. Jest to postawa oczywiście jak najbardziej Biblijna. Najszanowniejszy pan apostoł Paweł sam zachęcał by chrześcijanie jego naśladowali:
      Galatów 4:12
      (...)Proszę was, bracia: Stańcie się tacy jak ja,(...)
      Kiedy znalazł już naśladowców zalecił ich jako wzór do naśladowania:
      Filipian 3:17
      (...)Bracia, stańcie się wspólnie moimi naśladowcami i przypatrujcie się tym, którzy chodzą zgodnie z przykładem, jaki macie w nas.
      Ustanowił nową tradycję i nakazał odsuwać się od każdego, którzy nie chcą tej nowej tradycji podporządkować:
      2 Tesaloniczan 3:6, 7 (...)A nakazujemy wam, bracia, w imię Pana Jezusa Chrystusa, żebyście się odsuwali od każdego brata postępującego nieporządnie, nie według tradycji, którą przyjęliście od nas. Gdyż sami wiecie, jak powinniście nas naśladować, (…)
      Sam siebie przyrównał do ofiary płynnej wylewanej na ofiarę:
      Filipian 2:17, 18
      (...)Ale nawet jeśli ja niczym ofiara płynna jestem wylewany na ofiarę i publiczną służbę, do której przywiodła was wiara, to się weselę i raduję z wami wszystkimi. A wy tak samo się weselcie i radujcie ze mną.
      Zdawał on sobie doskonale sprawę z tego, że stał się przyczyną zatargów, o czym napisał w jednym ze swoich listów:
      1 Koryntian 1:11-13
      (...)są wśród was zatargi. Mam na myśli to, że każdy z was mówi: „Ja należę do Pawła”, „A ja do Apollosa”, „A ja do Kefasa”, „A ja do Chrystusa”. Chrystus jest podzielony. Czyż za was Paweł zawisł na palu? Albo czy zostaliście ochrzczeni w imię Pawła?
      Zadał ciekawe pytanie - Czyż za was Paweł zawisł na palu?
      W liście do Galatów napisał, że wraz z Chrystusem zawisł na palu (na krzyżu według innych tłumaczeń):
      Galatów 2:20
      (...)Wraz z Chrystusem zawisłem na palu. Już nie ja żyję, lecz w jedności ze mną żyje Chrystus.(...)
      W tym samym liści dalej agituje, że najszanowniejszy władca Chrystus dla niego świat zawiesił na palu tak jak on dla świata:
      Galatów 6:14
      (...)Co do mnie, obym się nigdy nie chlubił, chyba że palem męki naszego Pana, Jezusa Chrystusa, przez którego świat dla mnie zawisł na palu, a ja dla świata.
      Nazwał nawet siebie ojcem i zaczął upraszać chrześcijan by zaczęli jego naśladować:
      1 Koryntian 4:15, 16
      (...)Choćbyście bowiem mieli dziesięć tysięcy wychowawców w Chrystusie, na pewno nie macie wielu ojców; bo w Chrystusie Jezusie ja zostałem waszym ojcem przez dobrą nowinę. Toteż upraszam was, stańcie się moimi naśladowcami.
      Nauka ta w sposób jasny koliduje z tym co nauczał najszanowniejszy władca Jehoszua Masziach (Jezus Chrystus):
      Mateusza 23:8, 9
      (...)Ale wy nie dajcie się nazywać Rabbi, bo jeden jest wasz nauczyciel, natomiast wy wszyscy jesteście braćmi. I nikogo na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem, bo jeden jest wasz Ojciec, ten niebiański.
      Tymczasem najszanowniejszy pan apostoł Paweł nazwał się nie tylko ojcem i nauczycielem:
      1 Tymoteusza 2:7
      (...)Ze względu na owo świadectwo ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem — mówię prawdę, nie kłamię — nauczycielem narodów w sprawie wiary i prawdy.
      Powstaje pytanie, kogo naśladowcami powinni być chrześcijanie, w tym Świadkowie Jehowy, którzy za chrześcijan uważają i kogo nauk powinni słuchać?
      Najszanowniejszego władcy Jehoszua Masziach (Jezusa Chrystusa), czy też najszanowniejszego pana apostoła Pawła?
      Na zebraniach Świadkowie Jehowy nauczają, że naśladować i słuchać powinno się najszanowniejszego władcy Jehoszua Masziach (Jezusa Chrystusa), ale kiedy bliżej przyjrzeć się dogmatom wiary Świadków Jehowy to okazuje się, że zwłaszcza w najważniejszych kwestiach – kwestiach prawa głową dla Świadków Jehowy jest najszanowniejszy pan apostoł Paweł.
      Dlaczego?
      Tego nie jestem w stanie zrozumieć.
      Na zebraniach nauczono mnie czego innego, a zacytowane przeze mnie wersety, w których najszanowniejszy pan apostoł Paweł zachęca chrześcijan by byli jego naśladowcami bywają starannie omijane. Nie cytuje się ich, ale w zamian w wielu kwestiach stosuje.
      Ostanie audycje telewizji Broadcasting autorstwa Świadków Jehowy zachęcają do ścisłości i rzetelności. Aktor tej telewizji, najszanowniejszy pan David Splane, członek Ciała Kierowniczego wygłosił taką deklarację:
      „Musimy się upewniać, że korzystamy z wiarygodnych źródeł.
      Gdy chcemy zacytować specjalistę w jakiejś dziedzinie pytamy, kim on jest? Jaką ma opinię? Czy pracuje w jakiejś określonej instytucji? Jakie są jej cele? Czy działa na rzecz grupy interesów?
      Gdyby się okazało, że cele takiej organizacji są wątpliwe, nie skorzystamy z takiej wypowiedzi, nawet jeżeli jest bardzo trafna.”
      Proszę zastanówmy się, kim według powyższych wytycznych jest najszanowniejszy pan apostoł Paweł. Proszę sprawdźmy co na jego temat napisano w Biblii:
      Dzieje 22:3; Filipian 3:4-6
      (...)Jestem Żydem, urodzonym w Tarsie w Cylicji, lecz kształconym w tym mieście u stóp Gamaliela, szkolonym według rygorów Prawa przodków, gorliwym dla Boga,(...)
      (...)Jeżeli ktoś inny myśli, że ma powody do pokładania ufności w ciele, to tym bardziej ja: obrzezany ósmego dnia, z rodu Izraela, z plemienia Beniamina, Hebrajczyk urodzony z Hebrajczyków; co do prawa — faryzeusz; co do gorliwości — prześladowca zboru(...)
      Cóż się dowiedzieliśmy z tych wersetów?
      Dowiedzieliśmy się, że pana apostoł Paweł to prześladowca chrześcijan i uczony w piśmie faryzeusz.
      Najszanowniejszy władca Jehoszua Masziach (Jezus Chrystus) przeklinał faryzeuszy i obłudników:
      Mateusza 23:13-15 „Biada wam, uczeni w piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Zamykacie bowiem królestwo niebios przed ludźmi; bo sami nie wchodzicie ani nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą. —— „Biada wam, uczeni w piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Przemierzacie bowiem morze i suchy ląd, aby uczynić jednego prozelitę, a gdy się nim stanie, sprawiacie, że podlega Gehennie dwakroć bardziej niż wy sami.
      Czy najszanowniejszy pan apostoł Paweł był obłudnikiem? Z tego co pisze w Biblii wynika, że tak:
      1 Koryntian 9:20-22 (...)I tak dla Żydów stałem się jakby Żydem, aby pozyskać Żydów; dla tych pod prawem stałem się, jakbym był pod prawem — chociaż sam nie jestem pod prawem — aby pozyskać tych pod prawem. Dla tych bez prawa stałem się, jakbym był bez prawa — chociaż względem Boga nie jestem bez prawa, lecz podlegam prawu względem Chrystusa — aby pozyskać tych bez prawa. Dla słabych stałem się słaby, aby pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla ludzi wszelkiego pokroju, aby tak czy inaczej niektórych wybawić.
      Sam przyznał się też do tego, że jest kłamcą:
      Rzymian 3:7 (...)Ale jeśli wskutek mego kłamstwa prawda Boga bardziej się uwydatniła ku Jego chwale, to dlaczego jeszcze i ja jestem osądzany jako grzesznik?
      Według doktryny dotyczącej ścisłości informacji, którą przedstawił pan David Splane, listy najszanowniejszego pana apostoła Pawła nie powinny być w ogóle cytowane przez Świadków Jehowy dbających o ścisłość i rzetelność informacji. Proszę przypomnijmy sobie tę doktrynę:
      „Musimy się upewniać, że korzystamy z wiarygodnych źródeł.
      Gdy chcemy zacytować specjalistę w jakiejś dziedzinie pytamy, kim on jest? Jaką ma opinię? Czy pracuje w jakiejś określonej instytucji? Jakie są jej cele? Czy działa na rzecz grupy interesów?
      Gdyby się okazało, że cele takiej organizacji są wątpliwe, nie skorzystamy z takiej wypowiedzi, nawet jeżeli jest bardzo trafna.”
      Moją wątpliwość budzi ostatnie zdanie. Uważam, że mądrze jest korzystać z czyjejś bardzo trafnej wypowiedzi, niezależnie od tego kto ją wypowiedział.
      Proszę podsumujmy ten list. Świadkowie Jehowy odrzucają prawo Boga i najszanowniejszego władcy Jehoszua Masziach (Jezusa Chrystusa) z małymi wyjątkami według własnego upodobania w zamian wybiórczo korzystają z nauk pana apostoła Pawła, na którego listach zbudowali część swoich wierzeń, ale nauczają jednocześnie, że powinno się słuchać i naśladować władcę Jehoszua (Jezusa).
      Moim zdaniem postawa taka jest zła i dlatego postanowiłem się w tej intencji pomodlić do Boga. Najszanowniejszy, najlepszy spośród wszystkich Dobrych Bogów, czy mogę Cię prosić o to by Świadkowie Jehowy uporządkowali swoje wierzenia i znaleźli najlepszą drogę do zbawienia?
      Jeżeli tak, to bardzo o to proszę.
      Z życzeniami najlepszości, jacek ahmadeusz szatan kwaśniewski

Najszanowniejsi Forumowicze, jak uważacie, kogo powinni słuchać i naśladować chrześcijanie, najszanowniejszego pana apostoła Pawła czy najszanowniejszego władcę Jehoszua Masziach (Jezusa Chrystusa)?
    • Przez Jacek
      Najsz.
      (Najsz – jest to wymyślone przeze mnie słowo - jest ono skrótem najserdeczniejszego, możliwie najszczerszego powitania połączonego z wyrazami najwyższego szacunku oraz życzeniami osiągnięcia wszystkiego najlepszego co też człowiek, grupa ludzi czy też inna istota lub grupa istot może osiągnąć w swym życiu.).
      Najszanowniejsi Forumowicze, Świadkowie Jehowy przynajmniej teoretycznie przywiązują dużą wagę do ścisłości i rzetelności informacji. Nakręcili nawet film poświęcony temu zagadnieniu. Był on dostępny tutaj: https://tv.jw.org/#pl/mediaitems/StudioFeatured/pub-jwb_201711_2_VIDEO
      Z tego filmu pochodzi też quiz dotyczący tematów biblijnych. Oto treść quizu:
      "Choć większość chrześcijan nie cieszyła się powszechnym szacunkiem, niektórzy zajmowali wysoką pozycję społeczną. Na przykład Łukasz był szanowanym lekarzem."
      Najszanowniejsi Forumowicze, co myślicie o tej informacji? Jest ona rzetelna i ścisła?

• Popularny

• Kto obchodzi dziś urodziny

Nikt dziś nie obchodzi urodzin.
  • Wpisy bloga