placus3

Publikacje Towarzystwa Strażnica

10 postów w tym temacie

Witam,

Ostatnio chciałem nabyć 4 publikacje Towarzystwa Strażnica (Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica, Prowadzenie rozmów, Strażnica luty 2017 do studium i broszura Czy wierzyć w Trójcę). Udałem się z tą sprawą do lokalnych Świadków, którzy akurat stacjonowali ze stojakiem z literaturą na moim osiedlu. Oni poradzili mi, abym skontaktował się w tej sprawie z centralą w Nadarzynie. Centrala w Nadarzynie powiedziała, że za kilka dni oddzwoni do mnie pan z Nadarzyna albo jakiś lokalny Świadek Jehowy w celu przekazania literatury (dostępna miała być tylko Strażnica luty 2017 do studium i Prowadzenie rozmów). Następnego dnia owszem oddzwonił do mnie lokalny Świadek Jehowy... ale po to aby się ze mną spotkać i porozmawiać, a nie przekazać publikacje, o które poprosiłem. Na dodatek stwierdził, że on nie ma dostępu do papierowych publikacji, o które prosiłem, i po które się zgłosiłem! Istne kuriozum.

W związku z tym pytam: czy ktoś z forumowiczów wie, jak zdobyć te publikacje, bo na Allegro ni ma. :(

Edytowane przez placus3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dwie z tych publikacji są przeznaczone dla Świadków Jehowy, więc jeśli jesteś osobą spoza zboru to Ci ich nie dadzą. Strażnicę do rozpowszechniania powinieneś dostać na stojaku lub na sali królestwa (jeśli natomiast pytasz o wydanie do studium, to jest ono również przeznaczone dla Świadków Jehowy i mogą nie chcieć ci go dać). Z broszurą Czy wierzyć w Trójcę może być gorzej bo to archiwalna pozycja i niektóre zbory mogą jej po prostu nie mieć.

Poszukaj na grupach Facebookowych, jest jedna duża grupa dla świadków i kilka grup byłych świadków. Może ktoś tam Ci pomoże.

Edytowane przez wtsarchive

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

mialbym wszystkie z wyminionych. Ale wysylka z Niemiec bedzie za droga

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zdawałem sobie z tego sprawę,  ale liczyłem że skoro nie znają mnie to może odstąpiliby po dobroci, a nie robili taki cyrk. Na dodatek, co zabawniejsze pan z centrali powiedział że z  Prowadzeniem rozmów powinno nie być trudności! Dziwi mnie trochę taka niechęć  do udzielenia wersji papierowej bo elektroniczna się prawie nie różni albo nie różni wcale a jest łatwo dostępna na jw.org . Niemniej dzięki za radę . 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Prowadzenie rozmów jest drażliwe tak jak i ta strażnica z lutego, wydanie z 1991 rozmów na stronie 23 zawiera stwierdzenie że światkowie nie są chrzesićjaninami tylko wyznają Boga Abrachama więc niezbyt chentnie by to pokazali w nastempnych wydaniach już prawdy o żydowskim pochodzeniu nie pisali,a ta strażnica o omylnym niewolniku nienatchnionym to perełka krentactwa i debilstw sam miałem problem żeby papier dostać bo choć na papierze jestem w WTS to raczej wiencej niż 5 razy w roku na zebraniu nie jestem no jak rodzina odwiedzi pamiątka a ja 4 potrzebowałem bo 1 to nie problem,ogulnie teraz są ostrożni czy czsem ktoś nie bendzie chciał im dołożyć na stronie Piotra jest opisana strażnica i prowadzenie poczytaj to się nie bendziesz dziwił czemu się tak zachowują te ich pisemka po latach to ich największy wróg http://www.piotrandryszczak.pl/

1 osoba lubi to

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Strażnicę tę akurat właśnie dlatego chciałem mieć. Co do Prowadzenia rozmów to chciałem tę zrewidowaną edycję z 2001 roku, w której się pozbyli tego niechlubnego sformułowania, więc to nie był powód. Jak napisałem wcześniej dla mnie to trochę niezrozumiałe, skoro elektronicznie w kilka chwil można mieć dostęp do tych publikacji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak jak napisal wtsarchive straznicy do studium i prowadzenia rozmów Ci nie udostepnia bo to jest zarezerwowane tylko dla w pelni zindoktrynowanych swiadków jehowy czyli tych po chrzcie.

Pozostaje tylko wydrukowac sobie z jw.org.

Straznica do studium na luty 2017 zdobyla juz miano bestsellera i przejdzie do historii jako dowód kretactwa i mataczenia nienatchnionego acz namaszczonego Ciala Kierowniczego z Warwick.;)

1 osoba lubi to

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jedna rzecz w rozmowie z lokalnym ŚJ mnie zdziwiła. Otóż stwierdził on, że jak on chce to korzysta z elektronicznej wersji Prowadzenia rozmów i nie ma dostępu do papierowej. Mi się wydaje że jest to raczej niemożliwe bo Prowadzenie rozmów to jest niezbędnik ŚJ w chodzeniu "od domu do domu". 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiadomość mi się przez przypadek powtórzyła.  Je

dna rzecz w rozmowie z lokalnym ŚJ mnie zdziwiła. Otóż stwierdził on, że jak on chce to korzysta z elektronicznej wersji Prowadzenia rozmów i nie ma dostępu do papierowej. Mi się wydaje że jest to raczej niemożliwe bo Prowadzenie rozmów to jest niezbędnik ŚJ w chodzeniu "od domu do domu". 

Edytowane przez placus3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
2 godziny temu, placus3 napisał:

Mi się wydaje że jest to raczej niemożliwe bo Prowadzenie rozmów to jest niezbędnik ŚJ w chodzeniu "od domu do domu". 

To jest możliwe, zwłaszcza że prawie wszyscy już śmigają z tabletami, oczywiście kupionymi za własne pieniądze.

Centrala redukuje coraz bardziej nakłady publikacji papierowych i przyzwyczaja owieczki do tego pięknego dnia, kiedy całkiem znikną z użycia. Pytanie, co będzie wówczas na stojakach? Może jakieś hologramy? Znając ich kreatywność, na pewno coś wymyślą :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

• Przeglądający

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Przez Jacek
      Czy cenisz Słowo Boże? Strażnica (do studium).

Nie tak dawno na zebraniu studiowany był artykuł ze Strażnicy pod wymownym tytułem – Czy cenisz słowo Boże. Moją uwagę przykuł akapit 12 tego kazania. Proszę przeczytajmy go:

12 Szkolenie. Pomyślmy o różnych formach szkolenia zapewnianego przez Jehowę (Izaj. 2:2, 3). Organizowane są: Kurs Służby Pionierskiej, Kurs dla Ewangelizatorów Królestwa, Szkoła Gilead, Kurs wprowadzający do służby w Betel, Kurs dla Nadzorców Obwodów i Ich Żon, Kurs dla Starszych, Kurs Służby Królestwa oraz Kurs dla Członków Komitetów Oddziałów i Ich Żon. Jehowa kocha szkolić swoich sług! Robi to też za pośrednictwem serwisu internetowego jw.org, gdzie dostępne są publikacje w setkach języków. Znajdują się tam sekcje dla dzieci i dla rodzin oraz dział „Dla mediów”. Czy korzystasz z serwisu jw.org w służbie i podczas rodzinnego wielbienia?

Zauważyłem, że w wymienionych powyżej formach szkolenia Świadków Jehowy pominięto Teokratyczną Szkołę Służby Kaznodziejskiej i odnoszę, że o tym szkoleniu od Szanownego Boga Jehowy zapomnieli przede wszystkim członkowie Ciała Kierowniczego jak i osoby odpowiedzialne za działalność wydawniczą Świadków Jehowy, którym regularnie zdarza się lekceważyć wiele lekcji zawartych w tym szkoleniu. Weźmy na przykład lekcję osiemnastą:

LEKCJA 18
      Udzielanie odpowiedzi na podstawie Biblii
      Co powinieneś robić?
      Odpowiadając na pytania, nie przedstawiaj własnych poglądów, ale umiejętnie korzystaj z Biblii.
      Dlaczego jest ważne?
      Nasze zadanie polega na ‛głoszeniu słowa’. Przykład pod tym względem dał nam Jezus, który oświadczył: „Nie mówię sam z siebie” (2 Tym. 4:2; Jana 14:10).
      Obowiązek opierania się na autorytecie Biblii podczas udzielania odpowiedzi spoczywa zwłaszcza na chrześcijańskich starszych. Wymaga się od nich, by ‛co do sztuki nauczania — niewzruszenie trzymali się wiernego słowa’ (Tyt. 1:9). Na podstawie rady udzielonej przez starszego członek zboru może podjąć ważną decyzję życiową. Jakże więc istotne jest, by taka rada była mocno ugruntowana na Piśmie Świętym! Ponadto przykład dawany pod tym względem przez starszych może korzystnie wpłynąć na sposób, w jaki będą nauczać inni.

Przykład nie stosowania się do tej lekcji znajdziemy w pierwszych akapitach analizowanego artykułu ze Strażnicy:

1-3. Jaki problem mógł powstać między Ewodią i Syntychą i jak możemy unikać podobnych sytuacji? (Zobacz ilustrację tytułową).
      JAKO słudzy Jehowy bardzo cenimy Słowo Boże. Ponieważ jesteśmy niedoskonali, wszyscy od czasu do czasu otrzymujemy rady z Biblii. Jak na nie reagujemy? Pomyślmy o dwóch chrześcijankach z I wieku n.e. Jedna miała na imię Ewodia, a druga Syntycha. Między tymi namaszczonymi siostrami powstał poważny problem. Jaki? Biblia o tym nie mówi. Ale wyobraźmy sobie następującą sytuację.
      2 Przypuśćmy, że Ewodia zaprosiła do siebie kilkoro braci i sióstr na wspólny posiłek. Syntycha nie została zaproszona, ale dowiedziała się, że wszyscy miło spędzili czas. Być może pomyślała: „Nie mogę uwierzyć, że Ewodia mnie nie zaprosiła! Myślałam, że się przyjaźnimy”. Syntycha poczuła się zdradzona i zaczęła podejrzliwie patrzeć na Ewodię. Postanowiła zorganizować własne spotkanie, na które zaprosiła te same osoby oprócz Ewodii. Problem, który powstał między tymi siostrami, mógł zburzyć pokój całego zboru. Biblia nie mówi, jak zakończyła się ta sprawa, ale obie prawdopodobnie dobrze zareagowały na życzliwą radę Pawła (Filip. 4:2, 3). (...)

Proszę zwróćmy uwagę na fakt, że autor czy też autorzy tej notatki snują na temat szanownych pań Ewodii i Syntychy przedstawili wymyślone przez siebie spekulacje, które mogą być kłamstwem na temat tych sióstr. Tego typu praktyka może świadczyć o braku skromności i nadużywaniu władzy osób odpowiedzialnych za treść artykułów wydawanych w publikacjach. Do takich wniosków nakłania artykuł zamieszczony w Strażnicy z 2000 roku:

Strażnica
      Skromność — przymiot, który sprzyja pokojowi:
      … Ci, którzy sprawują nadzór, muszą szczególnie zabiegać o skromność i nie nadużywać swej władzy. Chrześcijanom polecono na przykład: „Nie wychodźcie poza to, co jest napisane” (1 Koryntian 4:6). Starsi zboru zdają sobie sprawę, że nie mogą narzucać innym swych osobistych upodobań...

Moim zdaniem lekceważenie rad zawartych w Teokratycznej Szkole Służby Kaznodziejskiej może świadczyć o nie cenieniu Słowa Bożego a tym samym o lekceważeniu Boga oraz jego syna Szanownego Pana Jehoszua Masziach (Jezusa Chrystusa).
      A Wy szanowni forumowicze, co o tym sądzicie?
    • Przez Explorer
      W najnowszym artykule do studium "Strażnicy" z lipca 2016 (strona 14, akapit 4), podano istotna "zmianę zrozumienia" Biblii przez CK...
      /.../"Ale obecnie Chrystus jest w niebie i został upowazniony do zniszczenia szatańskiego swiata. Dlatego rozsądny wydaje sie wniosek, że teraz zna datę rozpoczecia Armagedonu".../.../
      Co ciekawe do uzasadnienia tej "zmiany halsu" w "zrozumieniu" podano m.in. wersety biblijne, które od ponad stu kilkudziesieciu lat służyły do udowadniania,że tylko Bóg zna godzine...
      oraz ,że ani Syn, ani żadne inne stworzenie na Ziemi i w Niebie jej nie znają...
      Argumenty przytoczone w tym artykule, że jak Jezus był na Ziemii to nie wiedział, ale jak wstapił do nieba to poznał, są nielogiczne i "nie biblijne", gdyż właśnie Mateusz (piszacy rzekomo pod natchnieniem o fakcie braku wiedzy o dacie Armagedonu u Syna Bożego), pisał relacje już ... PO JEGO PONOWNEJ OBECNOŚCI W NIEBIE PO ZMARTWYCHWSTANIU!
      Ale logika w naukach CK jest sprawą mało istotną w stosunku do "aktualnego zrozumienia" z "kanału łacznosci niebiańskiej". Chociaz samo CK (w Straznicy z 1981 Nr 4 str. 27) przyznało w koncu,że ten "kanał", to ludzkie i niedoskonałe zrozumienie, wymagajace "czasem"!!!  korygowania... Cyt."Niewolnik nie jest natchniony przez Boga, lecz stale bada Pismo Świete i starannie ocenia wydarzenia światowe, jak równiez sytuację ludu, zeby mieć orientacje w spełnianiu sie proroctw biblijnych. na skutek ludzkiej ułomności  (w CK?) nieraz może sie zdarzyć, że zrozumie coś tylko częsciowo lub nieścisle, a w rezultacie potrzebne jest skorygowanie"... potem juz tylko raz powtórzyli to w publikacji z 1988 "Swiadkowie Jehowy zjednoczeni w spełnianiu woli Bozej na całym swiecie" (str. 26)...
      Dlaczego taki nagły zwrot w nauce o wiedzy Jezusa po ponad stu latach w naukach Straznicy o "godzinie W"...??
      Może aby za lat kilka, kilkanascie powołujac sie na nowe "zrozumienie" i "zweryfikowane" zapisy nowych przekładów Biblii, udowadniać tezę (nauki), ze jesli Jezus zna ,to i CK moze tej wiedzy w "odpowiednim miejscu strumienia czasu końca" uzyskać z "kanału łaczności"  i "ostrzec wszystkich wyznawców JW.ORG...?
      Propozycje...?
      2025?, 2029?,2035?, 2075?, 2114?   Jak Jezus juz zna, to nie przekaże w odpowiednim czasie "niewolnikowi"...?

Roszada kolejna errata do twojej publikacji o "Zmiennych naukach SJ"...?

P.S.
      Mnie to upewnia w jednej kwestii... Na podstawie zapisów Biblii (interpretacji tresci), mozna przemycić i "uzasadnić" kazdą "naukę" zarówno w przeszłosci i przyszłosci organizacji SJ jak i kazdej innej religii na Biblii opartej...
      To jak z prawem swieckim ...niby jest jedno dla wszystkich  ale mozna je interpretować na bardzo wiele sposobów...

• Przez Jacek
      Ucz się od lojalnych sług Jehowy – Strażnica do studium.

Kolejna strażnica poświęcona lojalności. Całość materiału dostępna jest tutaj.

http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2016127#h=19

Czym jest lojalność oraz dlaczego i kiedy warto być lojalnym analizujemy już tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/7171-b%C4%85d%C5%BA-lojalny-wobec-jehowy-%E2%80%93-stra%C5%BCnica-do-studium/#comment-373458

„Z lojalnym będziesz postępował lojalnie” (PS. 18:25).

1, 2. Jak Dawid pokazał, że jest lojalny wobec Boga? (Zobacz ilustrację tytułową).

1 Samuela 26:8-12
      Wówczas Abiszaj rzekł do Dawida:
      „Bóg wydał dzisiaj twego nieprzyjaciela w twoją rękę. Pozwól więc, proszę, że przygwożdżę go włócznią do ziemi tylko raz, a nie będę mu tego robił dwukrotnie”. Dawid jednak powiedział do Abiszaja: „Nie zabijaj go, bo któż wyciągnął rękę przeciwko pomazańcowi Jehowy i pozostał niewinny?” I rzekł jeszcze Dawid: „Jako żyje Jehowa — sam Jehowa zada mu cios; albo przyjdzie jego dzień i będzie musiał umrzeć, albo pójdzie w bój i zostanie zabity. Jest dla mnie nie do pomyślenia, z punktu widzenia Jehowy, żebym miał podnieść rękę na pomazańca Jehowy! Weź więc, proszę, włócznię, która jest przy jego głowie, oraz dzban na wodę i odejdźmy”. I Dawid wziął włócznię oraz dzban na wodę, które były przy głowie Saula, po czym odeszli; i nikt tego nie widział ani nie zauważył, i nikt się nie obudził, bo wszyscy spali, jako że spadł na nich głęboki sen od Jehowy.

Psalm 18:25
      Z lojalnym będziesz postępował lojalnie; z krzepkim mężem, który jest nienaganny, będziesz się obchodził nienagannie;

Odpowiedź 1, 2.
      W pytaniu zwrócono uwagę na rysunek. Świadkowie Jehowy, którzy odpowiadali na to pytanie powiedzieli, że widać na nim króla Dawida, króla Samuela i szanownego pana Abiszaja.
      Co do tej odpowiedzi mam poważne zastrzeżenia. Moim zdaniem chrześcijanie lepiej by zrobili gdyby w swojej twórczości zrezygnowali rysunków, dlatego, że Bóg wyznaczył swoim czcicielom wyraźne granice, które zakazują tego typu praktyk:

Powtórzonego Prawa 4:15-18
      (...)I pilnie zważajcie na swe dusze, gdyż nie widzieliście żadnej postaci w dniu, gdy Jehowa mówił do was na Horebie spośród ognia, żebyście nie postąpili zgubnie i nie zrobili sobie rzeźbionego wizerunku, postaci jakiegokolwiek symbolu, podobizny mężczyzny lub kobiety, podobizny jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, podobizny jakiegokolwiek skrzydlatego ptaka, który lata pod niebiosami, podobizny czegokolwiek, co się porusza po ziemi, podobizny jakiejkolwiek ryby, która jest w wodach pod ziemią;

Problem ten jest już analizowany między innymi tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/6710-obrazy-boga-jehoszua-jezusa-chrystusa-czy-te%C5%BC-innych-postaci-biblijnych-czy-s%C4%85-mo%C5%BCliwe/

Proszę wróćmy myślami do pytania.
      Pan Dawid nie chciał zabić swojego dręczyciela, dlatego, że został on namaszczony przez Boga.

3. Jak Abiszaj dowiódł swej lojalności?

2 Samuela 3:19-21, 3:30-34
      (...)Potem Abner mówił też do uszu Beniamina, po czym Abner zaczął także mówić do uszu Dawida w Hebronie wszystko to, co było dobre w oczach Izraela i w oczach całego domu Beniamina. Gdy Abner przybył do Dawida do Hebronu, a z nim dwudziestu mężów, Dawid urządził ucztę dla Abnera oraz dla mężów, którzy z nim byli. Potem Abner rzekł do Dawida: „Pozwól mi wstać i pójść, i zebrać całego Izraela przy moim panu, królu, żeby zawarli z tobą przymierze, a zostaniesz królem nad wszystkim, czego twoja dusza usilnie pragnie”. Toteż Dawid odprawił Abnera i on poszedł w pokoju.
      (…) A Joab i Abiszaj, jego brat, zabili Abnera za to, że uśmiercił Asahela, ich brata, w bitwie pod Gibeonem.
      Potem Dawid rzekł do Joaba i wszystkich ludzi, którzy z nim byli:
      „Rozedrzyjcie swe szaty i przywdziejcie wór, i opłakujcie Abnera”.
      Sam król Dawid szedł za marami. I pogrzebali Abnera w Hebronie; a król podniósł głos i płakał przy grobowcu Abnera, cały też lud wybuchnął płaczem. I król zawodził nad Abnerem, i rzekł: „Czyż Abner musiał umrzeć śmiercią nierozumnego? Twoje ręce nie były związane, a twoje stopy nie były zakute w miedziane okowy. Padłeś jak ktoś padający przed synami nieprawości”.
      I cały lud znowu nad nim płakał.

Odpowiedź 3.
      Pan Abiszaj okazał się nielojalny wobec króla Dawida, dlatego, że ze względów osobistych zabił szanownego pana Abnera, z którym król Dawid zawarł przymierze.

4. (a) Dlaczego Dawid stanowi przykład lojalności względem Boga? (b) Jakie jeszcze przykłady rozważymy?

2 Samuela 12:1-5, 13
      I Jehowa posłał Natana do Dawida. Ten więc przyszedł do niego i powiedział mu: „W pewnym mieście było dwóch mężów, jeden bogaty, a drugi ubogi. Bogacz miał bardzo dużo owiec i bydła, ubogi zaś nie miał nic oprócz jednej małej owieczki, którą kupił. I trzymał ją, toteż żyła i rosła przy nim i przy jego synach — wszyscy byli razem. Jadła jego kęs i piła z jego kubka, i leżała u jego piersi, i stała się dla niego jakby córką. Po jakimś czasie przyszedł gość do bogacza, lecz jemu żal było wziąć którąś ze swych owiec i ze swego bydła, by coś przyrządzić podróżnemu, który do niego przyszedł. Zabrał więc owieczkę męża ubogiego i przyrządził ją dla człowieka, który do niego przyszedł”. Wówczas Dawid zapałał wielkim gniewem na tego męża i rzekł do Natana: „Jako żyje Jehowa, mąż, który to czyni, zasługuje na śmierć!
      (…) Dawid rzekł zatem do Natana: „Zgrzeszyłem przeciwko Jehowie”. Wtedy Natan powiedział do Dawida: „Toteż Jehowa pozwala twemu grzechowi odejść. Nie umrzesz.

Odpowiedź 4.
      a. Pan Dawid, kiedy prorok Boga wytknął mu morderstwo lojalnie okazał skruchę.

b. Analizując osoby z otoczenia króla Dawida zastanowimy się komu i kiedy powinniśmy być lojalni.

KOMU PRZEDE WSZYSTKIM DOCHOWAĆ LOJALNOŚCI?
      5. Czego się uczymy z błędu Abiszaja?

1 Samuela 26:8-11
      Wówczas Abiszaj rzekł do Dawida:
      „Bóg wydał dzisiaj twego nieprzyjaciela w twoją rękę. Pozwól więc, proszę, że przygwożdżę go włócznią do ziemi tylko raz, a nie będę mu tego robił dwukrotnie”.
      Dawid jednak powiedział do Abiszaja:
      „Nie zabijaj go, bo któż wyciągnął rękę przeciwko pomazańcowi Jehowy i pozostał niewinny?” I rzekł jeszcze Dawid:
      „Jako żyje Jehowa — sam Jehowa zada mu cios; albo przyjdzie jego dzień i będzie musiał umrzeć, albo pójdzie w bój i zostanie zabity. Jest dla mnie nie do pomyślenia, z punktu widzenia Jehowy, żebym miał podnieść rękę na pomazańca Jehowy! Weź więc, proszę, włócznię, która jest przy jego głowie, oraz dzban na wodę i odejdźmy”.

Odpowiedź 5.
      Z przykładu pana Abiszaja możemy wyciągnąć wniosek, że lepiej nie zabijać wybrańców Boga – lepiej poczekać aż sam Bóg odbierze im życie.

6. Dlaczego musimy zachować ostrożność w kwestii lojalności wobec rodziny i przyjaciół?

Lojalność wypływa z serca, a serce człowieka jest zdradliwe (Jer. 17:9).

Mateusza 22:37
      On rzekł do niego:
      „‚Masz miłować Jehowę, twojego Boga, całym swym sercem i całą swą duszą, i całym swym umysłem’.

Odpowiedź 6.
      Z rodziną czy też z przyjaciółmi możemy mieć związek emocjonalny, który może sprawić, że przestaniemy być lojalni wobec wyższego dobra. W takich kontaktach powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

7. Jak pewna siostra pozostała lojalna wobec Boga w trudnej sytuacji?

siostra o imieniu Anne[1]

[1] (akapit 7) Niektóre imiona zostały zmienione.

Odpowiedź 7.
      W akapicie tym zwróciłem uwagę na przypis. Po pierwsze mowa w nim, że pewne imiona zostały w nim zmienione, ale w akapicie występuje tylko jedno imię, które naprawdę podobno jest inne.
      Moim zdaniem nawet w takich prostych kwestiach lepiej nie kłamać. Jeżeli siostra ta się wstydzi ujawnić swoją tożsamość to można było napisać, że siostra, która chce zachować anonimowość...itd.
      Po co od razu kłamać i wymyślać fałszywe imię. Kłamstwo to poważny grzech. Temat ten jest analizowany tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/6831-k%C5%82amstwo-%E2%80%93-grzech-przeciwko-prawdzie/

Proszę wróćmy do pytania.
      Siostra wybrała lojalność wobec organizacji odcinając się od osoby, która organizację opuściła.

8. Jakie przymioty pomogą nam dochować lojalności Bogu?
      Odpowiedź 8.
      Lojalność wobec Boga pomoże nam zachować między innymi odwaga – z poglądem tym nie zgadza się wielu dogmatyków chrześcijańskich. Ten kontrowersyjny temat jest już analizowany tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/6637-ba%C4%87-si%C4%99-boga-czy-te%C5%BC-nie/

LOJALNOŚĆ WOBEC BOGA WYMAGA POKORY
      9. Dlaczego Abner próbował zabić Dawida?

2 Samuela 2:8-10
      Abner zaś, syn Nera, dowódca wojska Saulowego, wziął Isz-Boszeta, syna Saula, i sprowadził go do Machanaim, i uczynił go królem nad Gileadem, Aszurytami i Jizreel, jak również nad Efraimem i Beniaminem, a także nad całym Izraelem. Isz-Boszet, syn Saula, miał czterdzieści lat, gdy został królem nad Izraelem, a królował dwa lata. Tylko dom Judy pozostał po stronie Dawida.

Odpowiedź 9.
      Pan Abner chciał zabić pana Dawida, dlatego że był lojalny wobec króla wybranego przez Boga.

10. Dlaczego Absalom okazał się nielojalny wobec Boga?

2 Samuela 12:9-12
      (...)Dlaczego wzgardziłeś słowem Jehowy, czyniąc to, co złe w jego oczach? Ugodziłeś mieczem Uriasza Hetytę, a żonę jego wziąłeś sobie za żonę, jego zaś zabiłeś mieczem synów Ammona. Teraz już miecz nie odstąpi od twego domu po czas niezmierzony, ponieważ mną wzgardziłeś, biorąc żonę Uriasza Hetyty, by została twoją żoną’. Tak rzekł Jehowa: ‚Oto wzbudzam przeciwko tobie nieszczęście z twego własnego domu; i na twoich oczach wezmę twoje żony, i dam je twemu bliźniemu, a on położy się z twoimi żonami na oczach tego słońca. Wprawdzie ty działałeś w skrytości, lecz ja uczynię to wobec całego Izraela i wobec słońca’”.

2 Samuela 16:20-22
      (...)Później Absalom powiedział do Achitofela:
      „Udzielcie rady. Co mamy czynić?”
      Wtedy Achitofel rzekł do Absaloma:
      „Współżyj z nałożnicami swego ojca, które on pozostawił, by się troszczyły o dom. A cały Izrael usłyszy, że uczyniłeś z siebie odrażającą woń dla swego ojca, i wzmocnią się ręce wszystkich, którzy są z tobą”.
      Toteż rozbito dla Absaloma namiot na dachu i Absalom zaczął współżyć z nałożnicami swego ojca na oczach całego Izraela.

2 Samuela 16:23
      (...)A z radą Achitofela, której udzielał w owych dniach, było tak, jakby się człowiek pytał o słowo prawdziwego Boga. Taka była wszelka rada Achitofela zarówno dla Dawida, jak i dla Absaloma.

Odpowiedź 10.
      Szanowny pan Absalom początkowo był lojalny wobec Boga i publicznie zgwałcił żony pana Dawida, ale potem usłuchał złej rady podstępnego doradcy czym złamał swoją lojalność wobec rady pochodzącej od Boga.

11. Jaki pożytek możemy odnieść z biblijnych relacji o Abnerze, Absalomie i Baruchu?

Jeremiasza 45:4, 5
      „Masz mu tak powiedzieć:
      ‚Tak rzekł Jehowa: „Oto, co zbudowałem, burzę, a co zasadziłem, wykorzeniam, po prostu całą tę ziemię. A ty szukasz dla siebie wielkich rzeczy. Nie szukaj”’. „‚Oto bowiem sprowadzam nieszczęście na wszelkie ciało — brzmi wypowiedź Jehowy — a tobie dam twoją duszę jako łup we wszystkich miejscach, do których byś poszedł’”.

Odpowiedź 11.
      Z przeczytanych opowieści wynika, że bycie lojalnym wymaga dużej wiedzy i mądrość.

12. Wyjaśnij, dlaczego nie możemy być lojalni wobec Boga, jeśli jesteśmy samolubni.

Odpowiedź 12.
      Samolubność to zła cecha, która może sprawić, że będziemy nielojalni wobec Boga i ludzi.

LOJALNOŚĆ WOBEC BOGA WYMAGA ŻYCZLIWOŚCI

13. W jaki sposób Natan okazał lojalność zarówno wobec Boga, jak i Dawida, gdy ten zgrzeszył?

Odpowiedź 13.
      Pan Natan okazał lojalność wobec Boga nie bojąc się wytknąć wini panu Dawidowi, który okazał się mordercą. Wobec pana Dawida okazał się lojalny wykazując mu błąd jaki popełnił.

14. Jak możesz okazać się lojalny wobec Jehowy oraz swego przyjaciela lub krewnego?

Kapłańska 5:1
      „‚Jeżeli ktoś, jakaś dusza, zgrzeszy przez to, że usłyszał przekleństwo w miejscu publicznym i był tego świadkiem lub to widział albo się o tym dowiedział, a o tym nie powiadomi, to odpowie za swoje przewinienie.

Galatów 6:1
      Bracia, jeśli nawet jakiś człowiek uczyni fałszywy krok, zanim to sobie uświadomi — wy, którzy macie kwalifikacje duchowe, próbujcie skorygować takiego w duchu łagodności, bacząc każdy na samego siebie, żebyś czasem i ty nie był kuszony.

Odpowiedź 14.
      Jeżeli zobaczymy, że ktoś popełnia błąd okażemy się lojalni i wobec tej osoby i wobec Boga jeżeli otwarcie o tym powiemy i ostrzeżemy przed ewentualnymi konsekwencjami.

LOJALNOŚĆ WZGLĘDEM BOGA WYMAGA ODWAGI
      15, 16. Dlaczego Chuszaj potrzebował odwagi, by pozostać lojalny wobec Boga?

2 Samuela 15:31, 17:14
      I doniesiono Dawidowi:
      „Achitofel jest wśród spiskujących z Absalomem”.
      Wówczas Dawid rzekł:
      „Jehowo, proszę, obróć w głupstwo radę Achitofela!”
      Wtedy Absalom i wszyscy mężowie izraelscy powiedzieli:
      „Rada Chuszaja Arkijczyka jest lepsza niż rada Achitofela!” I sam Jehowa nakazał zniweczyć radę Achitofela, chociaż była dobra, żeby Jehowa mógł sprowadzić nieszczęście na Absaloma.

Odpowiedź 15, 16.
      Pan Chuszaj znalazł się pomiędzy przysłowiowym młotem i kowadłem. By być posłusznym wobec Króla Dawida musiał nakłonić pana Absaloma do porzucenia dobrej rady.

17. Dlaczego potrzebujemy odwagi, by zachować lojalność?

Przysłów 29:25
      Drżenie przed człowiekiem zastawia sidło, lecz kto ufa Jehowie, znajdzie ochronę.

Odpowiedź 17.
      Odwaga jest cnotą i jej pielęgnowanie może nam pomóc w byciu lojalnym.

18. Jaką korzyść odniosłeś z tego artykułu?

Odpowiedź 18.
      Z artykułu nauczyłem się, że kwestia lojalności jest bardzo skomplikowana. Jej zachowanie wymaga wiedzy, mądrości i kontroli emocji.

JAK BYŚ ODPOWIEDZIAŁ?
      Kto zasługuje na naszą lojalność?

Na naszą lojalność zasługuje absolutnie każdy, ale inaczej okazujemy lojalność osobom uwikłanym w zło inaczej osobom zaangażowanym w dobro.

Dlaczego odczucia Jonatana i Abnera względem Dawida tak bardzo się od siebie różniły?

Pan Jonatan był w silnym związku emocjonalnym z panem Dawidem, pan Abner wolnym był od tego uczucia.

Jakie przymioty pomogą nam dochować lojalności Bogu i dlaczego?

Między innymi odwaga pomoże nam zachować lojalność wobec Boga, dlatego, że bojaźń zaburza relacje z Bogiem.

A Wy szanowni Forumowicze jak byście odpowiedzieli na zadane pytania?

• Przez Jacek
      „Pójdziemy z wami” - Strażnica do studium.

Kolejna Strażnica poruszająca trudne dla mnie zagadnienia.
      Cała treść jest dostępna tutaj.

http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2016046#h=7

„Pójdziemy z wami, bo słyszeliśmy, że z wami jest Bóg” (ZACH. 8:23).

1, 2. (a) Co Jehowa przepowiedział na nasze czasy? ( Na jakie pytania odpowie ten artykuł?

Zachariasza 8:23
      „Oto, co powiedział Jehowa Zastępów: ‚W owych dniach dziesięciu mężów ze wszystkich języków narodów chwyci się, tak, uchwyci się skraju szaty męża, który jest Żydem, i powie: „Pójdziemy z wami, bo słyszeliśmy, że z wami jest Bóg”’”.

Galatów 6:16
      A nad wszystkimi, którzy będą porządnie chodzić według tej reguły postępowania — nad Izraelem Bożym — niech będzie pokój i miłosierdzie.

Odpowiedź 1, 2.
      a. Jeżeli Bóg przewidział na nasze czasy jakieś wydarzenia, to są to te wydarzenia, które dzieją się wokół nas.

b.
      „1) Czy członkowie drugich owiec muszą znać imiennie wszystkich dzisiejszych pomazańców? 2) Jak namaszczeni chrześcijanie powinni postrzegać siebie? 3) Jak powinieneś reagować, gdy ktoś z twojego zboru zaczyna spożywać emblematy na Pamiątce? 4) Czy należy się niepokoić rosnącą liczbą spożywających?”

CZY MUSIMY ZNAĆ IMIENNIE WSZYSTKICH DZISIEJSZYCH POMAZAŃCÓW?
      3. Dlaczego nie da się ustalić, kto z dzisiejszych sług Bożych ostatecznie znajdzie się w gronie 144 000?

Mateusza 24:24
      Bo powstaną fałszywi Chrystusowie oraz fałszywi prorocy i będą czynić wielkie znaki i dziwy, żeby — jeśli to możliwe — wprowadzić w błąd nawet wybranych.

Odpowiedź 3.
      Dlatego, że tylko Bóg może znać nasze intencje, my ludzie nie potrafimy rozpoznać, ko jest powołanym przez Boga dobrym człowiekiem.
      Proszę przypomnijmy sobie przypowieść pana Jehoszua (Jezusa), z której wynika, że niektórzy mogą się zdziwić tym, że trafią do piekła:

Mateusza 25:41-46
      (...)„Wtedy powie z kolei do tych po swej lewicy: ‚Idźcie ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany dla Diabła i jego aniołów. Bo zgłodniałem, ale nie daliście mi jeść, i odczułem pragnienie, ale nie daliście mi pić. Byłem obcym, ale nie przyjęliście mnie gościnnie; byłem nagi, ale mnie nie odzialiście; chory i w więzieniu, ale się mną nie zaopiekowaliście’. Wtedy i oni odpowiedzą tymi słowy: ‚Panie, kiedy widzieliśmy cię głodnym lub spragnionym, lub obcym, lub nagim, lub chorym, lub w więzieniu i ci nie usłużyliśmy?’ Wtedy odpowie im tymi słowy: ‚Zaprawdę wam mówię: W jakiej mierze nie uczyniliście tego jednemu z tych najmniejszych, w takiej nie uczyniliście tego mnie’. I ci odejdą w wieczne odcięcie(...)

4. Skoro nie znamy imion wszystkich pomazańców żyjących obecnie na ziemi, to jak możemy ‛z nimi iść’?

Mateusza 23:10
      Ani nie dajcie się nazywać ‚wodzami’, bo jeden jest wasz Wódz, Chrystus.

Odpowiedź 4.
      Chociaż nie wiemy, kto jest pomazańcem moim zdaniem mądrze jest traktować każdego człowieka jakby był wybrańcem Boga.

JAK NAMASZCZENI CHRZEŚCIJANIE POWINNI POSTRZEGAĆ SIEBIE?
      5. Nad jaką przestrogą powinni się poważnie zastanowić pomazańcy i dlaczego?

1 Koryntian 11:27-29
      A zatem kto by jadł ten chleb lub pił kielich Pański niegodnie, będzie winny względem ciała i krwi Pana. Najpierw niech człowiek uzna siebie za godnego po skrupulatnym zbadaniu i tak niech je chleb i pije z kielicha. Bo kto je i pije, nie rozeznając ciała, ten je i pije wyrok przeciwko sobie.

Hebrajczyków 10:26-29
      Bo jeśli rozmyślnie trwamy w grzechu po otrzymaniu dokładnego poznania prawdy, to już nie pozostaje żadna ofiara za grzechy, lecz tylko jakieś straszliwe oczekiwanie sądu oraz ognista zazdrość, która ma strawić przeciwników. Każdy, kto zlekceważył Prawo Mojżeszowe, umiera bez współczucia na podstawie świadectwa dwóch lub trzech. Jak myślicie, o ileż surowsza kara należy się temu, kto podeptał Syna Bożego i za pospolitą uznał wartość krwi przymierza, którą został uświęcony, oraz ze wzgardą znieważył ducha niezasłużonej życzliwości?

Odpowiedź 5.
      Pomazańcy jako wybrańcy Boga mają większą odpowiedzialność i większa ich może czekać kara za niepoważne traktowanie swojej misji:

Łukasza 12:48
      (...)Istotnie, komu dużo dano, od tego dużo się będzie żądać; a komu ludzie dużo powierzają, od tego będą żądać więcej niż zwykle.

6. Co powinni o sobie myśleć chrześcijanie namaszczeni duchem?

Kolosan 3:12
      Toteż jako wybrani Boży, święci i umiłowani, przyodziejcie się w tkliwe uczucia: współczucie, życzliwość, uniżenie umysłu, łagodność i wielkoduszną cierpliwość.

Odpowiedź 6.
      Moim zdaniem każdy człowiek niezależnie od tego czy jest namaszczony, czy też nie jest namaszczony powinien myśleć i starać się o owoce ducha:

Galatów 5:22, 23
      (...)Natomiast owocem ducha jest miłość, radość, pokój, wielkoduszna cierpliwość, życzliwość, dobroć, wiara, łagodność, panowanie nad sobą. Przeciwko takim rzeczom nie istnieje żadne prawo.

7, 8. Czego nie oczekują namaszczeni chrześcijanie i dlaczego?

Filipian 2:2, 3
      dopełnijcie mojej radości, będąc tej samej myśli i żywiąc tę samą miłość, zespoleni w duszy, zachowując w umyśle jedną myśl, niczego nie czyniąc ze swarliwości czy z próżności, ale z uniżeniem umysłu uważając drugich za wyższych od siebie,

Odpowiedź 7, 8.
      Namaszczeni duchem ludzie nie powinni oczekiwać przywilejów i jakiegoś szczególnego traktowania – dla nich służba dla Boga powinna objawiać się przede wszystkim służeniu ludziom.

JAK POWINIENEŚ REAGOWAĆ?
      9. Dlaczego powinieneś uważać na to, jak traktujesz osoby, które spożywają emblematy na Pamiątce?

1 Tymoteusza 5:17
      Starsi, którzy bardzo dobrze przewodzą, niech będą poczytywani za godnych podwójnego szacunku, zwłaszcza ci, którzy ciężko pracują, przemawiając i nauczając.

Odpowiedź 9.
      Zawsze powinniśmy uważać na to by każdego dobrze traktować, ale osoby, które się starają w sprawach duchowych godni są większego szacunku.

10. Jak możesz pokazać, że szanujesz namaszczonych chrześcijan?

1 Tesaloniczan 4:11
      i żebyście postawili sobie za cel prowadzić ciche życie oraz dbać o swoje sprawy i pracować własnymi rękami, tak jak wam nakazaliśmy;

Odpowiedź 10.
      Szacunek drugiemu człowiekowi możemy okazywać starając się rozwijać dobre cechy i korygując błędy. Jeżeli ktoś to powinniśmy go skorygować:

Hebrajczyków 12:5, 6
      (...)„Synu mój, nie bagatelizuj karcenia od Jehowy ani nie ustawaj, gdy jesteś przez niego korygowany, bo kogo Jehowa miłuje, tego karci; doprawdy, smaga każdego, kogo przyjmuje za syna”.

11. Przed czym się chronimy, gdy unikamy ‛podziwiania osobistości’?

Judy 16
      Są to szemracze, ludzie, którzy się skarżą na swój los w życiu, postępujący według swoich pragnień, a ich usta mówią nadęte słowa, oni zaś dla własnej korzyści podziwiają osobistości.

Odpowiedź 11.
      Podziwianie osobistości może sprawić, że popadniemy w bałwochwalstwo.

A CO Z LICZBĄ SPOŻYWAJĄCYCH EMBLEMATY NA PAMIĄTCE?
      12, 13. Dlaczego nie powinna nas martwić liczba osób spożywających emblematy na Pamiątce?

2 Tymoteusza 2:19
      Mimo to trwały fundament Boży dalej stoi, mając tę oto pieczęć:
      „Jehowa zna tych, którzy do niego należą” oraz: „Niech każdy, kto wymienia imię Jehowy, wyrzeknie się nieprawości”.

Odpowiedź 12, 13.
      Sprawa spożywania emblematów jest skomplikowana.
      W kwestii kto może spożywać emblematy teolodzy chrześcijaństwa są podzieleni.
      Są teolodzy, którzy uważają, że każdy człowiek, niezależnie od powołania, by otrzymać zbawienie powinien spożywać emblematy. Jeżeli ta hipoteza jest prawdziwa, to powinniśmy się poważnie zastanowić nad tą kwestią.

14. Co Biblia mówi na temat liczby pomazańców, którzy będą na ziemi w momencie wybuchu wielkiego ucisku?

Mateusza 24:31
      I pośle on swoich aniołów z potężnym głosem trąby i zbiorą jego wybranych od czterech wiatrów, od jednego krańca niebios do ich drugiego krańca.

Odpowiedź 14.
      W Biblii tej kwestii nie omówiono.

15, 16. Co musimy zrozumieć odnośnie do 144 000 wybranych przez Jehowę?

Rzymian 9:16
      A zatem nie zależy to od chcącego ani od biegnącego, lecz od Boga, który okazuje miłosierdzie.

Odpowiedź 15, 16.
      Powinniśmy zrozumieć, że wybranych wybiera Bóg.

17. Czego się dowiedziałeś z tego artykułu?
      Odpowiedź 17.
      Artykuł ten sprawił, że zacząłem się zastanawiać, nad tym kto jest powołany.
      Dowiedziałem się też, że według Biblii to Bóg wybiera powołanych i że każdy człowiek może zostać powołany i dlatego dobrze jest traktować każdego jako tego, który mógł zostać wybrany przez Boga.

CZY UMIESZ WYJAŚNIĆ?

Jak się spełniają słowa z Zachariasza 8:23?
      Zachariasza 8:23
      „Oto, co powiedział Jehowa Zastępów:
      ‚W owych dniach dziesięciu mężów ze wszystkich języków narodów chwyci się, tak, uchwyci się skraju szaty męża, który jest Żydem, i powie: „Pójdziemy z wami, bo słyszeliśmy, że z wami jest Bóg”’”.

Nie wiem czy te słowa się spełniają. Wynika z nich, że w dniach, o których mowa może nastąpić powszechne nawrócenie religijne.

Co powinni o sobie myśleć chrześcijanie namaszczeni duchem? (1 Kor. 4:6-8)

1 Koryntian 4:6-8
      A te rzeczy, bracia, tak przekazałem, by je zastosować do siebie i do Apollosa dla waszego dobra, żebyście na naszym przykładzie nauczyli się reguły:
      „Nie wychodźcie poza to, co jest napisane” — abyście każdy z osobna nie byli nadęci na korzyść jednego, a przeciwko drugiemu. Bo kto sprawia, że się różnisz od drugiego? I cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśli istotnie otrzymałeś, to dlaczego się chełpisz, jak gdybyś nie otrzymał? Już się nasyciliście? Już jesteście bogaci? Już zaczęliście bez nas królować? I obyście zaczęli królować, abyśmy również my z wami królowali.

Moim zdaniem każdy człowiek niezależnie od tego czy jest namaszczony, czy też nie jest namaszczony powinien myśleć i starać się o owoce ducha:

Galatów 5:22, 23
      (...)Natomiast owocem ducha jest miłość, radość, pokój, wielkoduszna cierpliwość, życzliwość, dobroć, wiara, łagodność, panowanie nad sobą. Przeciwko takim rzeczom nie istnieje żadne prawo.

Oraz przede wszystkim myśleć o tym, że został powołany do służenia ludziom.

Dlaczego nie należy się martwić liczbą osób spożywających emblematy na Pamiątce? (Rzym. 9:11, 16)

Rzymian 9:11, 16
      bo gdy się jeszcze nie urodziły ani nie uczyniły nic dobrego lub podłego, wtedy — aby zamierzenie Boże dotyczące wybrania pozostawało zależne nie od uczynków, lecz od Tego, który powołuje —
      (...) A zatem nie zależy to od chcącego ani od biegnącego, lecz od Boga, który okazuje miłosierdzie.

Sprawa spożywania emblematów jest skomplikowana.
      W kwestii kto może spożywać emblematy teolodzy chrześcijaństwa są podzieleni.
      Spotkałem się z teorią, że warunkiem wybawienia jest również spożywanie emblematów, z tym, że szczególną uwagę powinniśmy zwrócić uwagę na wino, zawierające alkohol.
      Moim zdaniem jeżeli już trzeba pić wino, to najlepiej pić wino bezalkoholowe.
      Alkohol odgrywa w kulturze chrześcijańskiej dużą rolę.
      Został on nawet wyniesiony na ołtarze.
      Gdziekolwiek dotarło chrześcijaństwo, dotarł też alkoholizm i towarzysząca mu rozwiązłość seksualna, której towarzyszą choroby weneryczne takie jak kiła zwana też syfem lub chorobą chrześcijan oraz  rzeżączka, chlamydiozy, wrzód weneryczny, czerwonka bakteryjna, ziarniniak pachwinowy, AIDS, opryszczka genitaliów, opryszczka wargowa, WZW (HBV, HCV), kłykciny kończyste, HTLV 1 i 2, HPV, kandydoza, rzęsistkowica, świerzb,wszawica łonowa,ameboza, żółtaczki różnych typów …
      Oprócz chorób wenerycznych, zdrad, nieślubnych dzieci, rozbitych rodzin, tragedii osobistych alkohol przyczynił się również do niezliczonej liczby zbrodni.
      Kwestia roli alkoholu w życiu chrześcijan jest omawiana tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/6171-czy-szanowny-pan-jezus-przyczyni%C5%82-si%C4%99-do-plagi-alkoholizmu-kt%C3%B3ra-rozla%C5%82a-si%C4%99-po-%C5%9Bwiecie/

Osoby zainteresowane problemem alkoholizmu serdecznie zapraszam do poważnej dyskusji i szczerych wypowiedzi.

• Przez Jacek
      Jehowa cię pokrzepi – Strażnica do studium.
      „Jehowa pokrzepi go na łożu boleści” (PS. 41:3).

W tym tygodniu w Strażnicy jest analizowania kwestia naszego zdrowia i ewentualnej pomocy Boga w przypadku choroby.
      Tematy te są już analizowane na forum.
      Kwestię uzdrowień za sprawą Boga analizujemy tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/6814-chrze%C5%9Bcijanie-%E2%80%93-czy-powinni-korzysta%C4%87-z-pomocy-%C5%9Bwieckich-lekarzy/

Warto też dodać, że zdolność leczenia chorych jest jednym ze znaków rozpoznawczych wierzących chrześcijan podanym przez samego szanownego pana Jehoszua Masziach (Jezusa Chrystusa).
      Temat ten jest omawiany tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/6804-znaki-po-kt%C3%B3rych-mo%C5%BCemy-rozpozna%C4%87-wierz%C4%85cych-chrze%C5%9Bcijan/

Proszę przejdźmy do analizy Strażnicy.
      Cały materiał jest dostępny tutaj:

http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/2015925#h=3

Ja się ograniczę głównie do zacytowania kluczowych wersetów biblijnych, pytań i odpowiedzi.

1, 2. Nad czym niekiedy się zastanawiamy i jakie przykłady biblijne mogą nam wtedy przyjść na myśl?

2 Królów 1:2
      Tymczasem Achazjasz wypadł przez okratowanie swej komnaty na dachu, znajdującej się w Samarii, i zachorował. Wyprawił więc posłańców i rzekł im: „Idźcie, zapytajcie Baal-Zebuba, boga Ekronu, czy wyzdrowieję po tej chorobie”.

2 Królów 8:7, 8
      Elizeusz zaś przybył do Damaszku; a Ben-Hadad, król Syrii, chorował. Doniesiono mu więc: „Przyszedł aż tutaj mąż prawdziwego Boga”. Na to król rzekł do Chazaela: „Weź w rękę dar i idź na spotkanie męża prawdziwego Boga, i przez niego zapytaj Jehowę, mówiąc: ‚Czy wyzdrowieję z tej choroby?’”

1 Królów 17:17-24
      A po tych wydarzeniach zachorował syn owej niewiasty, pani domu, a jego choroba tak się wzmogła, że w ogóle nie zostało w nim tchu. Wówczas rzekła do Eliasza: „Co tobie do mnie, mężu prawdziwego Boga? Przyszedłeś do mnie, by przywieść na pamięć moje przewinienie i uśmiercić mego syna”. Ale on jej powiedział: „Daj mi swego syna”. Potem wziął go z jej objęć i zaniósł go do izby na dachu, gdzie mieszkał, i położył go na swoim łożu. I zaczął wołać do Jehowy i mówić: „Jehowo, Boże mój, czy również na tę wdowę, u której przebywam jako przybysz, sprowadzisz szkodę, uśmiercając jej syna?” I trzy razy rozciągał się na dziecku, i wołał do Jehowy, mówiąc: „Jehowo, Boże mój, spraw, proszę, by dusza tego dziecka wróciła do niego”. W końcu Jehowa wysłuchał głosu Eliasza i dusza dziecka wróciła do niego, i ożyło. Wziął więc Eliasz dziecko i zniósł je na dół do domu z izby na dachu, i dał je matce, po czym Eliasz powiedział: „Patrz, twój syn żyje”. Na to niewiasta rzekła do Eliasza: „Teraz doprawdy wiem, że jesteś mężem Bożym i że prawdziwe jest słowo Jehowy w twoich ustach”.
      2 Królów 4:17-20
      Jednakże owa niewiasta stała się brzemienna i na drugi rok w tym wyznaczonym czasie urodziła syna, tak jak jej powiedział Elizeusz. I chłopiec rósł, a pewnego dnia poszedł jak zwykle do swego ojca ze żniwiarzami. I mówił do ojca: „Moja głowa, o, moja głowa!” W końcu rzekł on do sługi: „Zabierz go do jego matki”. Zabrał go więc i zaniósł do matki. A on siedział jej na kolanach aż do południa, po czym umarł.

2 Królów 4:32-35
      W końcu Elizeusz przyszedł do domu, a oto chłopiec był martwy i leżał na jego łóżku. Wszedł więc i zamknąwszy drzwi za nimi oboma, zaczął się modlić do Jehowy. Potem podszedł, położył się na dziecku i przytknął swoje usta do jego ust oraz swoje oczy do jego oczu, a swoje dłonie do jego dłoni, i był nad nim pochylony, aż ciało dziecka się rozgrzało. Następnie znowu zaczął się przechadzać po domu, po czym podszedł i pochylił się nad nim. A chłopiec zaczął kichać — aż do siedmiu razy; i otworzył chłopiec oczy.

Odpowiedź 1, 2.
      Kiedy jesteśmy chorzy lub też chorują jacyś znajomy lub też spotykamy chore osoby zastanawiam się, czy przyczyną chorób są nasze grzechy i czy Bóg może nam pomóc w chorobie.
      W Biblii jest wiele wersetów, z których wynika, że Bóg może leczyć lub zabijać ludzi chorobami.

3-5. Jaką mocą dysponują Bóg i Jezus i jakie pytania to nasuwa?

Rodzaju 12:17
      Wówczas Jehowa dotknął faraona i jego domowników wielkimi plagami z powodu Saraj, żony Abrama.

Liczb 12:9, 10
      I Jehowa zapałał na nich gniewem, i odszedł. A obłok oddalił się znad namiotu i oto Miriam została dotknięta trądem białym jak śnieg. Wtedy Aaron zwrócił się ku Miriam i oto była dotknięta trądem.

2 Samuela 24:15
      Wtedy Jehowa spowodował w Izraelu zarazę trwającą od rana aż do wyznaczonego czasu, tak iż z ludu od Dan aż do Beer-Szeby umarło siedemdziesiąt tysięcy osób.

Powtórzonego Prawa 28:58-61
      „Jeśli nie będziesz dbał o to, by wprowadzać w czyn wszystkie słowa tego prawa, które są zapisane w tej księdze, aby się bać tego chwalebnego i napawającego lękiem imienia — Jehowy, twego Boga, to Jehowa też sprawi, że twoje plagi i plagi twego potomstwa będą plagami szczególnie dotkliwymi, wielkimi i długotrwałymi oraz chorobami złośliwymi i długotrwałymi. I z powrotem sprowadzi na ciebie wszystkie choroby egipskie, których się zląkłeś, i przylgną do ciebie. Także każdą chorobę i każdą plagę, które nie są zapisane w księdze tego prawa, Jehowa będzie sprowadzał na ciebie, aż zostaniesz unicestwiony.

Wyjścia 23:25
      I będziecie służyć Jehowie, waszemu Bogu, a on pobłogosławi twój chleb i twoją wodę; i odwrócę chorobę od ciebie.

Powtórzonego Prawa 7:15
      I Jehowa usunie spośród ciebie wszelką chorobę; a jeśli chodzi o wszelkie groźne choroby egipskie, które poznałeś, nie dotknie cię nimi, a nawiedzi nimi wszystkich tych, którzy cię nienawidzą.

Hioba 2:7; 3:11-13; Hioba 42:10, 16
      Toteż Szatan odszedł sprzed osoby Jehowy i poraził Hioba złośliwym wrzodem od spodu stopy aż po czubek głowy.
      (…) Czemu nie umarłem zaraz po wyjściu z łona? Czemuż wyszedłem z brzucha, a potem nie skonałem? Po cóż wyszły mi naprzeciw kolana i po cóż piersi, które miałem ssać? Bo teraz już bym leżał, by zażywać spokoju; już bym spał; odpoczywałbym
      I Jehowa odwrócił niewolniczy stan Hioba, gdy ten modlił się za swych towarzyszy, i Jehowa zaczął w dwójnasób dodawać wszystko, co niegdyś posiadał Hiob.
      A potem Hiob żył jeszcze sto czterdzieści lat i ujrzał swych synów oraz swych wnuków — cztery pokolenia.

Mateusza 4:23, 24
      Potem obchodził całą Galileę, nauczając w ich synagogach i głosząc dobrą nowinę o królestwie, i lecząc wszelką dolegliwość i wszelką niemoc wśród ludu. A wieść o nim rozeszła się po całej Syrii; i przyprowadzali do niego wszystkich mających się źle, dręczonych rozmaitymi dolegliwościami i męczarniami, opętanych przez demony, jak również epileptyków i sparaliżowanych, a on ich uleczył.

Jana 9:1-7
      A przechodząc, ujrzał człowieka ślepego od urodzenia. I jego uczniowie zapytali go: „Rabbi, kto zgrzeszył, ten człowiek czy jego rodzice, że się urodził ślepy?” Jezus odpowiedział: „Ani ten człowiek nie zgrzeszył, ani jego rodzice, ale to się stało, żeby się na nim ujawniły dzieła Boże. Dzieła tego, który mnie posłał, musimy wykonywać, póki jest dzień; nadchodzi noc, kiedy nikt nie może działać. Dopóki jestem na świecie, jestem światłem świata”. Powiedziawszy to, splunął na ziemię, śliną rozrobił glinę, nałożył tę glinę na jego oczy i rzekł do niego: „Idź, umyj się w sadzawce Siloam” (co się tłumaczy: „Posłany”). Odszedł więc i się umył, i wrócił, widząc.

Izajasza 33:24
      I żaden mieszkaniec nie powie: „Jestem chory”. Lud mieszkający w tej krainie dostąpi odpuszczenia winy.

Ale czy możemy oczekiwać, że obecnie Bóg lub Jezus cudownie kogoś uleczą? Jak powinniśmy się zapatrywać na poważne choroby i co moglibyśmy zrobić w ich obliczu?

Odpowiedź 3 – 5.
      Z Biblii wynika, że Bóg i szanowny pan Jehoszua (Jezus) mieli moc uzdrawiania chorych.

POKRZEPIENI W CHOROBIE
      6. Co wiemy na temat „darów uzdrawiania”, którymi dysponowali niektórzy pierwsi chrześcijanie?

Dzieje 3:2-7
      a niesiono właśnie pewnego mężczyznę, który już od łona swej matki był kulawy; codziennie kładziono go przy wrotach świątynnych zwanych Pięknymi, aby wchodzących do świątyni prosił o dary miłosierdzia. Gdy zobaczył Piotra i Jana, którzy właśnie mieli wejść do świątyni, zaczął prosić o dary miłosierdzia. Ale Piotr, a z nim Jan, wpatrując się w niego, rzekł: „Spójrz na nas”. Zwrócił się więc ku nim, spodziewając się coś od nich otrzymać. Piotr jednak powiedział: „Złota ani srebra nie posiadam, ale co mam, to ci daję: W imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka, chodź!” Wtedy ujął go za prawą rękę i podniósł. Natychmiast umocniły się spody jego stóp oraz jego kostki;

Dzieje 9:36-42
      W Joppie zaś była pewna uczennica imieniem Tabita, co w tłumaczeniu znaczy Dorkas. Obfitowała w dobre uczynki i dary miłosierdzia, które rozdawała. Ale w tych dniach zdarzyło się, że zachorowała i umarła. Toteż obmyto ją i położono w górnej izbie. A ponieważ Lidda była blisko Joppy, uczniowie, usłyszawszy, że Piotr jest w tym mieście, wysłali do niego dwóch mężczyzn, aby go upraszali: „Racz bez wahania przyjść aż do nas”. Wtedy Piotr wstał i poszedł z nimi. A gdy przybył, wprowadzili go do tej górnej izby; i przystąpiły do niego wszystkie wdowy, płacząc i pokazując wiele szat spodnich i szat wierzchnich, które robiła Dorkas, gdy jeszcze z nimi była. Ale Piotr wyprosił wszystkich i upadłszy na kolana, modlił się, a odwróciwszy się do ciała, rzekł: „Tabito, wstań!” Ta otworzyła oczy i ujrzawszy Piotra, usiadła. On podał jej rękę, podniósł ją i zawołał świętych oraz wdowy, i przedstawił ją żywą. Stało się to znane w całej Joppie i wielu uwierzyło w Pana.

1 Koryntian 12:4-11
      Są bowiem rozmaite rodzaje darów, ale ten sam duch; i są rozmaite rodzaje usługiwań, lecz ten sam Pan; i są rozmaite rodzaje działań, lecz ten sam Bóg, który we wszystkich dokonuje wszelkich działań. Ale każdemu dano w pożytecznym celu przejaw ducha. Na przykład jednemu jest dana poprzez ducha mowa mądrości, drugiemu mowa poznania według tego samego ducha, innemu wiara przez tego samego ducha, innemu dary uzdrawiania przez tego jednego ducha, jeszcze innemu działania potężnych czynów, innemu prorokowanie, innemu rozeznawanie natchnionych wypowiedzi, innemu różne języki, a innemu tłumaczenie języków. Ale wszystkich tych działań dokonuje jeden i ten sam duch, udzielając każdemu z osobna, jak chce.

1 Koryntian 13:8
      Miłość nigdy nie zawodzi. Ale czy są dary prorokowania — zostaną usunięte, czy języki — ustaną, czy poznanie — będzie usunięte.

Odpowiedź 6.
      Z Biblii wynika, że mocą uzdrawiania zostali objęci również chrześcijanie.

7. Jakie pokrzepiające zapewnienie zawiera Psalm 41:3?

Psalm 41:1-3
      Szczęśliwy, kto ma wzgląd na maluczkiego; w dniu nieszczęścia Jehowa go ocali.  Jehowa będzie go strzegł i zachowywał przy życiu. Taki zostanie nazwany szczęśliwym na ziemi; nie mógłbyś go wydać duszy nieprzyjaciół jego.  Jehowa pokrzepi go na łożu boleści; w czasie jego choroby zmienisz całe jego łóżko.

Odpowiedź 7.
      Psalm 41:3 można wywnioskować, że Bóg może pomagać chorym.

8. Czego w myśl Psalmu 41:4 Dawid spodziewał się od Jehowy?

Psalm 41:4
      Ja zaś rzekłem: „Jehowo, okaż mi łaskę. Racz uzdrowić mą duszę, bo zgrzeszyłem przeciwko tobie”.

2 Samuela 12:7-14
      Wtedy Natan powiedział do Dawida: „Ty jesteś tym mężem! Oto, co rzekł Jehowa, Bóg Izraela: ‚Ja cię namaściłem na króla nad Izraelem i ja cię wyratowałem z ręki Saula. Byłem też gotów dać ci dom twego pana oraz żony twego pana na twoją pierś, jak również dać ci dom Izraela i Judy. A gdyby to nie wystarczyło, byłem gotów ci dodać takie i inne rzeczy. Dlaczego wzgardziłeś słowem Jehowy, czyniąc to, co złe w jego oczach? Ugodziłeś mieczem Uriasza Hetytę, a żonę jego wziąłeś sobie za żonę, jego zaś zabiłeś mieczem synów Ammona. Teraz już miecz nie odstąpi od twego domu po czas niezmierzony, ponieważ mną wzgardziłeś, biorąc żonę Uriasza Hetyty, by została twoją żoną’. Tak rzekł Jehowa: ‚Oto wzbudzam przeciwko tobie nieszczęście z twego własnego domu; i na twoich oczach wezmę twoje żony, i dam je twemu bliźniemu, a on położy się z twoimi żonami na oczach tego słońca. Wprawdzie ty działałeś w skrytości, lecz ja uczynię to wobec całego Izraela i wobec słońca’”. Dawid rzekł zatem do Natana: „Zgrzeszyłem przeciwko Jehowie”. Wtedy Natan powiedział do Dawida: „Toteż Jehowa pozwala twemu grzechowi odejść. Nie umrzesz. Ponieważ jednak przez tę rzecz bezsprzecznie odniosłeś się do Jehowy ze wzgardą, więc syn, który ci się właśnie urodził, niechybnie umrze”.

Odpowiedź 8.
      Szanowny pan Dawid prosił Boga o odpuszczenie win.

9. (a) Pod jakim względem sytuacja Dawida różniła się od sytuacji Ezechiasza? ( Czego Dawid mógł oczekiwać od Jehowy?

2 Królów 20:1-6
      W owych dniach Ezechiasz śmiertelnie zachorował. Toteż przyszedł do niego prorok Izajasz, syn Amoca, i rzekł mu: „Oto, co powiedział Jehowa: ‚Wydaj polecenia swym domownikom, bo umrzesz i nie będziesz żył’”. Wtedy on odwrócił się twarzą do ściany i zaczął się modlić do Jehowy, mówiąc: „Błagam cię, Jehowo, wspomnij, proszę, jak chodziłem przed tobą w prawdomówności i z sercem niepodzielnym oraz czyniłem to, co dobre w twoich oczach”. I Ezechiasz rzewnie zapłakał. A zanim jeszcze Izajasz wyszedł ze środkowego dziedzińca, doszło do niego słowo Jehowy, mówiące: „Wróć i powiedz Ezechiaszowi, wodzowi mego ludu: ‚Tak rzekł Jehowa, Bóg Dawida, twego praojca: „Usłyszałem twoją modlitwę. Zobaczyłem twoje łzy. Oto uzdrawiam cię. Trzeciego dnia wstąpisz do domu Jehowy. A ja dodam do twoich dni piętnaście lat i wyzwolę z dłoni króla Asyrii ciebie oraz to miasto, i będę bronił tego miasta przez wzgląd na samego siebie i przez wzgląd na Dawida, mojego sługę”’”.

Psalm 103:3
      tego, który przebacza wszelkie twe przewinienie, który uzdrawia wszystkie twe dolegliwości,

Odpowiedź 9.
      a. W przeciwieństwie do króla Ezechiasza król Dawid dopuścił się grzechu po którym zgodnie z prawem powinien ponieść śmierć.

b. Jeżeli Bóg jest sprawiedliwy król Dawid mógł oczekiwać sprawiedliwości.

10. Co możemy wywnioskować z przeżyć Trofima i Epafrodyta?

Dzieje 14:8-10
      A w Listrze siedział pewien mężczyzna o bezwładnych nogach, który był ułomny już od łona matki i jeszcze nigdy nie chodził. Człowiek ten słuchał mowy Pawła, który popatrzył na niego uważnie i widząc, że ma wiarę, aby mógł być uzdrowiony, rzekł donośnym głosem: „Stań prosto na nogach”. On więc podskoczył i zaczął chodzić.

Dzieje 28:8
      A zdarzyło się, że ojciec Publiusza leżał dręczony gorączką i czerwonką; Paweł poszedł do niego i pomodliwszy się, włożył na niego ręce i go uzdrowił.

Dzieje 20:3-5
      A po spędzeniu tam trzech miesięcy — ponieważ Żydzi uknuli przeciw niemu zmowę, gdy miał popłynąć do Syrii — postanowił wrócić przez Macedonię. Towarzyszyli mu: Sopater, syn Pyrrusa z Berei, a z Tesaloniczan — Arystarch i Sekundus, jak również Gajus z Derbe oraz Tymoteusz, z okręgu Azji zaś — Tychik i Trofim. Ci poszli naprzód i czekali na nas w Troadzie,

Dzieje 20:22
      A oto teraz, związany w duchu, udaję się do Jerozolimy, chociaż nie wiem, co mnie tam spotka,

Dzieje 21:29
      Przedtem bowiem widzieli z nim w mieście Efezjanina imieniem Trofim i mniemali, że Paweł wprowadził go do świątyni.

2 Tymoteusza 4:20
      Erast zatrzymał się w Koryncie, Trofima zaś zostawiłem chorego w Milecie.

Filipian 2:25-27
      Uważam jednak za konieczne wysłać do was Epafrodyta — mojego brata i współpracownika, i współbojownika, a waszego wysłannika i osobistego sługę w mej potrzebie, gdyż gorąco pragnie ujrzeć was wszystkich i jest przygnębiony, ponieważ usłyszeliście, iż zachorował. I rzeczywiście, zachorował niemalże śmiertelnie, ale Bóg się nad nim zmiłował, a właściwie nie tylko nad nim, lecz także nade mną, żebym nie doznawał smutku za smutkiem.

Filipian 2:30
      ponieważ ze względu na dzieło Pańskie był bardzo bliski śmierci, wystawiając swą duszę na niebezpieczeństwo, żeby w pełni zrekompensować to, iż nie jesteście tu obecni, by spełniać dla mnie osobistą posługę.

Odpowiedź 10.
      Z przeżyć panów Trofima i Epafrodyta możemy wywnioskować, że mogli się czymś narazić panu Pawłowi, że ich nie uzdrowił lub być może pan Paweł stracił wiarę i moc uzdrawiania.

DZIAŁAJ ROZSĄDNIE
      11, 12. Pod jakim względem Łukasz mógł służyć Pawłowi rzeczywistą pomocą i co można powiedzieć o kwalifikacjach tego pierwszego?

Kolosan 4:14
      Przesyła wam pozdrowienia Łukasz, umiłowany lekarz, a także Demas.

Galatów 4:13
      Wiecie zaś, że za pierwszym razem oznajmiłem wam dobrą nowinę przez chorobę mego ciała.

Łukasza 5:31
      Jezus, odpowiadając, rzekł do nich:
      „Zdrowi nie potrzebują lekarza, tylko niedomagający.

Odpowiedź 11, 12.
      Szanowny pan Paweł mógł być chory fizycznie i umysłowo, dlatego lekarz mógł być mu wskazany.
      Nad zdrowiem psychicznym pana Pawła zastanawiamy się tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/6592-szanowny-pan-aposto%C5%82-pawe%C5%82-kwestia-jego-zdrowia-psychicznego/

13. W jaki zrównoważony sposób warto podchodzić do porad zdrowotnych?

1 Tymoteusza 5:23
      Nie pij już wody, lecz używaj po trosze wina ze względu na swój żołądek i swoje częste zachorowania.

Przysłów 27:12
      Roztropny, widząc nieszczęście, kryje się; niedoświadczony idzie dalej i ponosi karę.

Odpowiedź 13.
      Rady zdrowotne mogą być chybione. Nie raz słyszałem, że chrześcijanie dla zdrowia zalecają picie alkoholu.
      Alkohol odgrywa w kulturze chrześcijańskiej dużą rolę.
      Został on nawet wyniesiony na ołtarze.
      Gdziekolwiek dotarło chrześcijaństwo, dotarł też alkoholizm i towarzysząca mu rozwiązłość seksualna, której towarzyszą choroby weneryczne takie jak kiła zwana też syfem lub chorobą chrześcijan oraz  rzeżączka, chlamydiozy, wrzód weneryczny, czerwonka bakteryjna, ziarniniak pachwinowy, AIDS, opryszczka genitaliów, opryszczka wargowa, WZW (HBV, HCV), kłykciny kończyste, HTLV 1 i 2, HPV, kandydoza, rzęsistkowica, świerzb,wszawica łonowa,ameboza, żółtaczki różnych typów …
      Oprócz chorób wenerycznych, zdrad, nieślubnych dzieci, rozbitych rodzin, tragedii osobistych alkohol przyczynił się również do niezliczonej liczby zbrodni.
      Kwestia roli alkoholu w życiu chrześcijan jest omawiana tutaj:

https://watchtower-forum.pl/topic/6171-czy-szanowny-pan-jezus-przyczyni%C5%82-si%C4%99-do-plagi-alkoholizmu-kt%C3%B3ra-rozla%C5%82a-si%C4%99-po-%C5%9Bwiecie/

MĄDRZE BYĆ OSTROŻNYM
      14, 15. (a) W jaki sposób niektórzy wykorzystują cudze choroby? ( Jak Księga Przysłów 14:15 pomaga odpowiednio podchodzić do zaleceń dotyczących zdrowia?

Przysłów 14:15
      Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu, lecz roztropny rozważa swe kroki.

Powtórzonego Prawa 17:6
      Na podstawie wypowiedzi dwóch świadków lub trzech świadków ma zostać uśmiercony ten, kto miałby umrzeć. Nie zostanie uśmiercony na podstawie wypowiedzi jednego świadka.

Odpowiedź 14, 15.
      a. Bywają ludzie, którzy wykorzystują chorych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

b. W kwestiach zdrowotnych warto zachować rozwagę i ostrożność.

16. Rozważenie jakich pytań pomoże nam przejawiać „trzeźwość umysłu” w kwestii porad zdrowotnych?

Tytusa 2:12
      i poucza nas, abyśmy się wyrzekli bezbożności i światowych pragnień oraz żyli pośród teraźniejszego systemu rzeczy w trzeźwości umysłu i prawości, i zbożnym oddaniu,

Przysłów 22:29
      Widzisz męża biegłego w swej pracy? Stanie on przed królami; nie stanie przed zwykłymi ludźmi.

Izajasza 1:13
      Przestańcie już przynosić bezwartościowe ofiary zbożowe. Kadzidło — to dla mnie coś odrażającego. Nów i sabat, zwoływanie zgromadzeń — nie mogę znieść posługiwania się mocą tajemną w połączeniu z uroczystym zgromadzeniem.

Powtórzonego Prawa 18:10-12
      Niech się nie znajdzie u ciebie nikt, kto swego syna lub swą córkę przeprowadza przez ogień, nikt, kto wróży, kto uprawia magię, ani nikt, kto wypatruje znaków wróżebnych, ani czarnoksiężnik, ani ten, kto zaklina drugich, ani nikt, kto zasięga rady u medium spirytystycznego, ani trudniący się przepowiadaniem wydarzeń, ani nikt, kto się wypytuje umarłego. Bo każdy, kto to czyni, jest obrzydliwością dla Jehowy i z powodu tych obrzydliwości Jehowa, twój Bóg, wypędza ich przed tobą.

Odpowiedź 16.
      Podczas porad zdrowotnych warto pamiętać o tym, że możemy natrafić na oszusta, lub osobę bez wiary.

„BĄDŹCIE ZDROWI!”
      17. Jakie rozsądne pragnienie żywimy?

Dzieje 15:29
      macie powstrzymywać się od tego, co ofiarowano bożkom, i od krwi, i od tego, co uduszone, i od rozpusty. Jeśli będziecie się tego starannie wystrzegać, dobrze się wam powiedzie. Bądźcie zdrowi!”

Odpowiedź 17.
      Jeżeli będziemy unikali grzechu możemy liczyć na błogosławieństwa ze strony Boga.

18, 19. Czego możemy się spodziewać w nowym świecie?

Objawienie 22:1, 2
      I pokazał mi rzekę wody życia, czystą jak kryształ, wypływającą z tronu Boga i Baranka środkiem szerokiej ulicy miasta. A po tej i po tamtej stronie rzeki były drzewa życia, wydające dwanaście zbiorów owocu, rodzące swe owoce każdego miesiąca. A liście drzew służyły do leczenia narodów.

Izajasza 35:5, 6
      W owym czasie otworzą się oczy ślepych, zostaną też otworzone uszy głuchych. Wówczas kulawy będzie się wspinał niczym jeleń, a język niemowy krzyknie wesoło. Bo wody wytrysną na pustkowiu oraz potoki na pustynnej równinie.

Psalm 41:12
      Mnie zaś podtrzymałeś ze względu na mą nieskazitelność i postawisz mnie przed swym obliczem po czas niezmierzony.

Odpowiedź 18, 19.

W nowym świecie warto być przygotowanym na każdą ewentualność.

JAK BYŚ ODPOWIEDZIAŁ?

Jakim pokrzepieniem może być dla nas Psalm 41:3, gdy zmagamy się z chorobą?
      W chorobie warto się zwrócić o pomoc do Boga.

Dlaczego nie spodziewamy się cudownych uzdrowień w naszych czasach?

Z powodu małej wiary możemy się nie spodziewać cudownych uzdrowień:

Łukasza 18:8
      (...)Kiedy jednak przybędzie Syn Człowieczy, czy rzeczywiście znajdzie wiarę na ziemi?(...)

Na co powinniśmy uważać, jeśli chodzi o rady dotyczące zdrowia?

Rady dotyczące zdrowia mogą być złe. Zdarza się, że to samo lekarstwo jedną osobę uleczy, ale drugą na nie uczuloną może zabić.

A Wy szanowni Forumowicze jakbyście odpowiedzieli na zadane pytania?

• Popularny

• Wpisy bloga